İlk tweetini 2,9 milyon dolara sattı..

0

Twitter’ın Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey’in yazdığı ilk tweet, kripto para olarak 2,9 milyon dolara satıldı.

Valuables by Cent’ten yapılan açıklamada, pazartesi düzenlenen dijital bir müzayedede Dorsey’in 15 yıl önce attığı ilk tweetinin, Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi’ye 2,9 milyondan dolardan fazla bir miktara NFT isimli kripto para olarak satıldığı bildirildi.

Dorsey, “Twttr’imi şimdi kuruyorum” yazan tweetinden elde edilen kripto paranın, Give Directly isimli Afrika’ya yardım yapan kuruluşa aktarılacağını belirtti.

Estavi de Twitter hesabından, “Bu sadece bir tweet değil! Sanırım yıllar sonra insanlar Mona Lisa tablosu gibi bu tweet’in gerçek değerini anlayacaklar.” paylaşımında bulundu.

Türk asıllı iş insanı Sina Estavi satın aldı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey platform üzerinde 15 yıl önce attığı ilk mesajını, 2.9 milyon dolara Türk asıllı iş insanı Sina Estavi satın aldı.

Açık artırmada en yüksek teklifi veren kişi olan Sina Estavi, Dorsey’e teklifini kabul ettiği için de teşekkür ederken “Gelirin yardım kuruluşuna gidecek olmasından memnunum. Bu sadece bir tweet değil. Bence insanlar yıllar sonra Mona Lisa tablosunda olduğu gibi bu mesajın gerçek değerini anlayacaklar.” açıklamasını yaptı.

Dorsey ise salı günü attığı tweet ile gelirin söz konusu vakıfa aktarıldığını duyurdu. Malezya merkezli Bridge Oracle’ın CEO’su olan Estavi bu alışveriş sonrası söz konusu “ilk tweet’in” meta verilerini ve dijital imzalı sertifikasını alacak.

Estavi’nin bu işlemi yaparken kripto para birimi Ethereum ile ödeme yapması da dikkati çekti. Söz konusu gelirin yüzde 95’inin Dorsey’e gideceği, yüzde 5’inin ise açık artırmayı yapan müzayede salonu Valuables’in sahibi blok zincir firması Cent’e gideceği kaydedildi.

Son dönemde bazı isimlerin dijital sanat eserleri NFT’leri (Değiştirilemez kripto varlık-non-fungible token-NFT) yüksek fiyatlara satması gündemdeki yerlerini koruyor.

11 Mart’ta Beeple lakaplı sanatçı Mike Winkelmann 10 saniyelik videosunu Christie’s müzayede salonunda 69,3 milyon dolara satmıştı. Daha önceden Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu Lebron James’in, 2019’da oynanan Sacramento Kings maçında yaptığı bir samacın dijital fotoğrafı ise NFT olarak 208 bin dolara satılmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here