İnatla her gün meydanlarda olacağız, hakikatin sesini haykıracağız..

0

Diyarbakır, Van ve Mardin’de büyükşehir belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmaları protesto ediliyor. Polis, zaman zaman gösterici gruplara müdahale etti.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Diyarbakır’da şunları söyledi: “Bizim direnişimiz, meşru hakkımızdır. Meşru hakkımızı her yerde kullanmaya, direnmeye devam edeceğiz. Belediyelerimize kayyım atanarak 19 Ağustos tarihinde bir sivil darbe gerçekleşmiştir. Bu sivil darbeye karşı halkın iradesi ayaktadır, sokaktadır, Diyarbakır’dadır, Türkiye’dedir. Diyarbakır bizimdir, Türkiye bizim ortak vatanımızdır. İrademize de ortak vatanımıza da kentimize de belediyemize de sahip çıkacağız. Bu kent cesaretlidir, bu kentin halkı cesaretlidir. Bu korkakları da bu kayyımı da bu rejimi de geçmişte olduğu gibi yine hep birlikte mutlaka ama mutlaka süpürüp atacağız.

Gidin bakın belediyenin halini görün, kayyımın halini görün, ablukalara bakın. Direncimizi, irademizi kırmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle, fezlekelerle, uyduruk gerekçelerle belediye başkanlarımız görevlerinden alındı. Bu gaspçı anlayışı kabul etmiyoruz. Kürt halkının iradesine yönelik, Kürt halkının özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesine yönelik bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Bu saldırı sadece Kürt halkına yönelik değildir, bu saldırı İstanbul’a, İzmir’e, emekçilere, kadınlara yöneliktir. Bu saldırıyı kabul etmiyoruz. Bu darbeci zihniyet tam 4 yıldır bu ülkeye zulümden, şiddetten başka bir şey vermedi. Ama inatla her gün meydanlarda olacağız her gün konuşacağız her gün hakikatin sesini onlara karşı haykırmaya devam edeceğiz. Hakikatin sesi susmayacak, HDP susmayacak.

Bugün de Diyarbakır sokaklarında, Mardin sokaklarında vardır, Van’da vardır. Tüm Türkiye’de var olacaktır. Tüm Türkiye halklarıyla beraber, Kürt halkı, emekçiler kadınlar direnecektir. Bizim bir suçumuz yok sevdamız var dedik. Türkiye’yi özgürleştirme, Orta Doğu’yu özgürleştirme, Orta Doğu’da halkların özlemini duyduğu barışı gerçekleştirme sevdamız vardır. Tarih barışı çağırıyor. Kulak verin, biz kulak verdik üzerimize düşen sorumlulukla hareket edeceğiz. Çözümsüzlükten beslenenler çözümün sesini, barışın sesini duymamaya devam ediyor.

Bizimkisi bir hukuk mücadelesidir, bir adalet mücadelesidir. O yüzden bu mücadele meşru bir mücadeledir. Her gün belediyelerinize gidin. Amed’de o kayyım gidene kadar belediyenize sahip çıkın. Van’da gidin, Mardin’de gidin, İstanbul’da gidin. Her yer bizim belediyelerimiz, Türkiye halklarının belediyeleridir. Gidin iradenize sahip çıkın. Geleceğinize sahip çıkın. Unutmayın biz halkız. Dün olduğu gibi bugün de meydanlardayız. Biz haklıyız biz kazanacağız. Mutlaka kazanacağız. Zulmü, kayyımı dün olduğu gibi bugün de kentimizden, sokağımızdan, mahallemizden mutlaka ama mutlaka süpürüp atacağız. Bu şiddet yanlılarını, bu bütün savaş meraklılarını süpürüp atacağız. Faşizmi yeneceğiz. Bu şiddete karşı ayakta durun ve asla vazgeçmeyin.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here