İngiliz eski askeri görevlisi ölü bulundu..

0

İstanbul Beyoğlu Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Ali Paşa Medresesi Sokak’ta, Kılıç Ali Paşa Camisi’ne sabah namazı için gelen vatandaşlar, sokakta hareketsiz yatan bir kişiyi gördü.

İhbar üzerine, olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, yerde yatan kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Üzerinden kimliğini belirlemeye yarayacak herhangi bir belge çıkmayan ceset, yapılan incelemelerin ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Polis ekiplerince yapılan araştırmada, söz konusu cesedin eski İngiliz askeri istihbarat görevlisi James Gustaf Edward Le Mesurier’e ait olduğu belirlendi. Le Mesurier’in eşiyle kaldığı eve giden polis ekipleri, eşinin ifadesine başvurdu. İlk ifadesinde kocasının uyku ilacı kullandığı ve olayın sabaha karşı kendisi uyurken gerçekleştiğini anlatan eşinin, eve yabancı bir kişinin girip çıkmadığını anlattığı öğrenildi.

Binanın güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, binaya yabancı kimsenin giriş çıkış yapmadığını da tespit etti. Düşmeye bağlı ölüm şüphesi üzerinde duran polis ekipleri, olayla ilgili çalışmasını çok yönlü sürdürüyor.

Suriye’deki arama kurtarma ekibi Beyaz Baretliler’in kurucusu

Euronews’in aktardığına göre James Le Mesurier, Suriye’de faaliyet gösteren ve küresel çapta Beyaz Baretliler olarak bilinen Suriye’deki sivil savunma ekiplerinin kurucusuydu.

Eski MI6 (İngiliz İstihbarat Servisi) görevlisi 48 yaşındaki Le Mesurier’e ait cesedin Beyoğlu ilçesinde evine yakın bir noktada ölü bulunduğu kaydedilirken, diplomat olan komşusu ölüm nedeni ve şekliyle ilgili ellerinde kesin deliller olmadığını kaydetti. Beyaz Baretliler ise konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Mayday Kurtarma Derneği’nin (Mayday Rescue Foundation) başkanlığını yürüten Le Mesurier aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askeri olarak eski Yugoslavya’da görev yapmıştı.

Reklam

Aralarında 200’den fazla kadın gönüllünün de bulunduğu Beyaz Baretliler Suriye’de çatışma ya da bombardıman sonrası yapılan arama kurtarma çalışmalarını yürütüyordu. 2016’da Nobel Barış Ödülü’neaday gösterilen söz konusu ekip yangınlara müdahale, elektrik ve su şebekelerinin onarımı ve moloz temizleme gibi çalışmalar da yapıyor.

Amsterdam ve İstanbul’da merkezleri bulunan ve faaliyetleri Birleşmiş Milletler ve bazı hükümetler tarafından desteklenen Beyaz Baretliler’in çalışmalarının konu alındığı White Helmets isimli yapım 2017’de “En İyi Kısa Belgesel” dalında Oscar ödülünü kazanmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here