İngiltere 90 milyon doz aşı için anlaşma imzaladı..

0

İngiliz hükümeti, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilmekte olan potansiyel aşılardan 90 milyon doz tedarik edilmesi için anlaşma yapıldığını açıkladı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada test sürecinin ikinci aşamasında olan ve Alman ilaç şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşısından 30 milyon adet tedarik edilmesi için sipariş verildiği duyuruldu.

Açıklamada, hükümetin ayrıca Fransız ilaç şirketi Valvena adlı ilaç firması tarafından geliştirilen potansiyel Kovid-19 aşısı için de 60 milyon adetlik bir anlaşma imzaladığı, henüz test aşamasında olan aşının başarılı olması durumunda 40 milyon adetlik bir ek bir alım daha yapılabileceği belirtildi.

Valneva’nın İskoçya’nın Livinston kentinde bir üretim tesisi mevcut. Şirketin Kovid-19 aşısına ilişkin klinik testleri başarıyla tamamlaması durumunda, İskoçya’daki tesisin aşı üretim kapasitesinin 100 milyon adete kadar çıkarılması planlanıyor.

İngiliz gazetesi The Guardian, her iki potansiyel Kovid-19 aşısının etki şeklinin Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşıdan farklı olduğunu, İngiliz hükümetinin Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen potansiyel aşıdan daha önce 100 milyon adet sipariş verdiğini kaydetti.

Aşının güvenli olduğu açıklandı

İngiltere’de, Oxford Üniversitesi tarafından klinik çalışmaları devam eden potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının güvenli olduğu ve bağışıklık sistemini desteklediği bildirildi. Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamada, Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü ve Oxford Aşı Grubun iş birliğinde yürütülen çalışmalarda, Kovid-19’a karşı güvenli ve etkili bir aşı bulma yolunda önemli bir adım atıldığı kaydedildi.

Çalışmaların sonuçlarının paylaşıldığı açıklamada, potansiyel Kovid-19 aşısının 14 gün içinde T hücresi, 28 gün içinde de antikor yanıtı verdiği aktarıldı. Yaklaşık bin 77 gönüllü üzerinde 23 Nisan-21 Mayıs tarihlerinde yapılan denemelerde, potansiyel Kovid-19 aşısının SARS- Cov-2 virüsü ile savaşabilen antikorlar ve beyaz kan hücreleri üretttiği paylaşıldı.

Bağışıklık sistemini destekleyen ve güvenli olduğu belirtilen potansiyel aşının tam anlamıyla koruma sağladığını söylemenin erken olduğu, denemelerin sürdürüldüğü belirtildi. Oxford Üniversitesinde aşı çalışmalarına öncülük eden Profesör Andrew Pollard, faz 1 ve 2 aşamalarında elde ettikleri verilerde aşının güvenli olduğunu ve beklenmedik reaksiyonlar gözlemlemediklerini kaydetti.

Oxford Üniversitesinin aşının başarılı olması durumunda üretim ve dağıtım anlaşması yaptığı ilaç firması AstraZeneca’nın Araştırma ve Geliştirme Bölümü Müdür Yardımcısı Mene Pangalos, elde edilen verilerle aşının işe yaradığını gördüklerini, başarılı sonuçlar ile dünya çapında üretim planlarına devam ettiklerini söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, aşı çalışmasında doğru yolda olduklarını gösteren önemli bir aşamaya gelindiğini ve bunun büyük bir haber olduğunu belirtti. Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde olan ilaç firması AstraZeneca, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen potansiyel aşının üretimine başlayacaklarını bildirdi.

Yüzlerce maske ve aşı karşıtı sokaklara çıktı

İngiltere’de toplu taşıma araçları ve mağazalarda maske takma zorunluluğu getirilmesi, başkent Londra’da dün yüzlerce kişinin katıldığı bir gösteriyle protesto edildi. Hyde Park’taki eyleme katılanlar, maske zorunluluğunu ve sosyal mesafe kurallarını ‘insan hakları ihlali’ olarak niteledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre “Keep Britain Free” (Britanya’yı Özgür Tut) adlı grubun düzenlediği gösteride, hükümetin koronavirüs salgını sırasında aldığı karantina önlemlerinin “yasa dışı ve orantısız” olduğu öne sürüldü. Bazı göstericilerin aşı karşıtı mesajlar ve komplo teorileri içeren dövizler taşıdığı görüldü.

Bunlardan birinde “salgının, insanları dijital olarak izlemek isteyen Bill Gates tarafından çıkarıldığı” iddia ediliyor. Bazı komplo teorilerinde koronavirüs aşısının insanları “mikroçiple izleme yolu” olabileceği öne sürülüyor. Leeh Buttler-Smith adlı bir gösterici, insanların maske takmasına karşı olmadıklarını ancak hükümetin bunu zorunlu kılarak halka seçenek sunmamasını eleştirdiklerini, bu yaklaşımın özgürlük ihlali olduğunu söyledi.

İngiltere’de koronavirüsten şimdiye kadar en az 45.300 kişi yaşamını yitirdi. Ölümlerde İngiltere ABD ve Brezilya’nın ardından üçüncü sırada. Ülkede geçen ay toplum taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu getirilmişti. 24 Temmuz’dan itibaren mağazalarda da maske takmak zorunlu olacak. Yasağa uymayanlara 100 sterlin (yaklaşık 860 TL) para cezası verilebilecek.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC ve diğer bilim kuruluşları Covid-19’un yayılmasını önlemek için maske takılmasını tavsiye ediyor. Haziran’da yayımlanan bir araştırmada, maske takmanın virüsün yayılmasını yavaşlatabileceği belirtilmişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here