İngiltere ile Rusya arasındaki gerilim sürüyor.. Rusya çekip gitsin ve çenesini kapasın

0

İngiltere Başbakanı Theresa May’in 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararını açıklamasının ardından bu kez Savunma Bakanı Gavin Williamson konuştu.

Williamson, “Bizim yaptığımıza Rusya’nın ne tepki göstereceğine bakacağız. Rusya topraklarımızda kesinlikle menfur bir şey yapmıştır. Biz buna tepkimizi verdik. Açık konuşmak gerekirse Rusya çekip gitmeli ve çenesini kapamalı. Ama bizim eylemlerimize karşılık verirlerse dikkatle değerlendiririz ve seçeneklerimizi inceleriz. Ancak karşılığımızla ilgili peşin hükümde bulunmak yanlış olur.” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre Williamson’ın açıklamalarına Moskova’dan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook hesabından verdiği yanıtta, İngiliz Savunma Bakanı’nın açıklamasının tonunun, ‘Londra’nın gizlemek istediği bir şeyler olduğunu gösterdiğini’ söyledi.

İngiltere’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi gereği kendi topraklarında kullanılan sinir gazı hakkındaki bilgiyi paylaşması gerektiği halde bunu yapmadığını belirten Zaharova, ”Belli ki ortaklarımız gergin ve endişeli.’ ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD yönetimi de 2016 başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya’nın 5 kurumu ile 19 vatandaşına yeni yaptırımlar getirdi. ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’nin Skripal’in zehirlenmesi olayı hakkında Rusya’ya yönelttiği suçlamalarla ilgili “Görünen o ki, bunun ardında Ruslar vardı. Bu asla olmaması gereken bir şey ve bu konuyu diğer birçok kişi gibi ciddiyetle ele alıyoruz.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here