İngiltere’de Rus Kanalının Hesapları Donduruldu

0

Rus hükümeti tarafından finanse edildiği bilinen yayın organı Russian Today’in İngiltere’deki banka hesapları donduruldu. Genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, NatWest bankası tarafından kanalın Londra’daki ofisine bundan böyle kendilerine herhangi bir hizmet sunulamayacağına dair bir bildirimin yapıldığını ancak kararın neden alındığına dair bir bilginin paylaşılmadığı açıkladı. Hesapların dondurulması ifade özgürlüğüne bir darbe olarak nitelendirilmiştir.

Yakın bir zaman önce İngiltere’de yayınları denetlemekle görevli kurum Ofcom tarafından RT’ye Ukrayna ve Suriye’deki olaylarla ilgili yanlış haber vermesinden dolayı yaptırım uygulanmıştı.

İngiliz Hükümeti’nin önemli bir hissedarı olduğu Royal Bank of Scotland Grubu’nun bir parçası olarak bilinen NatWest Bankası’nın hesapları dondurması ile Rusya’ya ABD ve İngiltere tarafından yeni yaptırımların mı uygulanacağı sorusu gündeme gelmiştir. Ancak Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada Şubat 2015’ten sonra hükümet tarafından bankalara Rusya’ya ilişkin yeni yaptırımlar ya da yükümlülükler ile ilgili bir talimat verilmediğini belirtmiştir.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here