İnsanlara iyi ve hoşgörülü davranmak ömrü uzatıyor..

0

Bilim insanlarına göre etrafındaki insanlara iyi davranmak ve hoşgörülü olmak insan ömrünü uzatıyor.

California Üniversitesi’ne bağlı Bedari Kindness Enstitüsü’nde çalışan bir grup antropolog ve psikolog, “başkalarına iyi davranmanın” insan psikolojisi ve genel olarak insan sağlığına ne tür katkılar sağladığını araştırdı. Araştırmacılar bu konuda hemfikir, “başkalarına karşı olabildiğince hoşgörülü olmak, sağlığımız için faydalı.”

Enstitü Müdürü Daniel Fessler, “Başkalarına karşı nazik olmak veya iyi olmanın yollarına aramak bile kan basıncını düşürdüğünü görüyoruz. Ayrıca, etrafındaki insanlara iyi davranmanın depresyon ve anksiyete sorunlarına karşı da terapötik faydaları var.” diye konuştu.

Diğer taraftan da, başkalarına karşı sert bir tavır sergilemek, stres seviyesini ve nabzı artırdığı için bilim insanları, “Aksine kötü olmanın hayatı kısalttığını” ileri sürüyor. Columbia Üniversitesi’nin tıp bölümünde öğretim görevlisi olan Kelli Harding de aynı tavsiyelerde bulunuyor:

“Yardımseverlik ve empati duygusu, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve insanlara daha kaliteli ve uzun bir yaşam imkanı sağlıyor.”

Journal of Health and Social Behavior dergisinde yayınlanan bir araştırma da yardımsever insanların depresyona daha az eğilimli olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here