Intercept fâş etti: Ultra-istihbarat birimi NSA, New York’un göbeğindeki bir binada dünyayı dinliyor.. TITANPOINTE..

1
İşte bu karanlık bina dünyayı dinliyor

Intercept, OCAK’ın gıptayla takip ettiği bir haber sitesi; gıptamız gizlenmeye çalışılanları açık ettiği, üstünü örtme çabasına girdiklerini çıplak bıraktığı için… 2014 yılında Edward Snowden’in kaçırdığı gizli belgeleri emanet ettiği Glenn Greenwald’un girişimiyle, e-bay’in kurucusu Pierre Omidyar’ın parasıyla kuruldu.

Bu kadar Intercept yeter.

New York / Manhattan’ın alt taraflarında, tam adresi ’33 Thomas Street’ olan bir bina. 29 katlı bir gökdelen. Üç de zemin-altı katı var. Binanın dışarıya açılan tek bir penceresi bile yok. Atom bombası üzerine düşse ayakta kalacak sağlamlıkta yapılmış; öyle bir durumda içindeki 1500 kişiye 15 gün yetecek gıda stoku da bulunuyor.

İnşası 1969-1974 arasında 5 yıl sürmüş.

Pencereleri yok, dolayısıyla ışık da yok. Geceleri de aydınlatılmadığı için karanlık bir gölge gibi yükseliyor göğe doğru. Komşu binalarda oturanlar için bile gizemli bir bina bu; mimari açıdan “New York’un en garip binalarından” unvanını haklı olarak kazanmış… İçinde kimler vardır, ne yaparlar, bilen yok.

Nedir bu bina?

Resmen New York Telephone Company’nin yurtdışı telefon konuşmalarıyla ilgili binası burası. İçinde o işe yarayacak elektronik aletler olduğu biliniyor. Ancak şimdi anlıyoruz ki, telefon, faks ve internet trafiğine NSA bu binada kulak veriyor.

Bütün konuşmalar bu gözler önündeki binada dinleniyor…

Reklam

Edward Snowden’in sağladığı belgelerde adresi verilmese de, Intercept, buranın NSA’nin derin kulağı olarak adlandırılan TITANPOINTE olduğunu tespit etmiş bulunuyor.

Yurtdışı telefon konuşmaları denildiğinde sıradan insanların aile fertleriyle görüşmeleri diye anlamayın. New York’ta Birleşmiş Milletler var ve üye ülkelerin diplomatları… Dünya Bankası’nın, IMF’nin şubelerinde çalışanlar; ayrıca Almanya, Japonya ve Fransa’nın da içinde yer aldığı 34 ülkenin içeriye dışarıya telefon konuşmaları…

O 34 ülke arasında, hiç kuşkunuz olmasın, Türkiye de var.

Snowden’in sağladığı gizli belgelerden AT&T telefon şirketinin görüşme trafiğini izlemekte NSA ile işbirliği yaptığı biliniyordu; yeni belgeler NSA’nin uluslararası görüşmeleri nasıl ve hangi teknolojiyle emdiğine ışık tutuyor.

Intercept herkese adalet üzerinde çalışan bir merkezin yöneticisiyle görüşmüş. Elizabeth Goitein, “NSA herhalde yabancıların görüşmelerini izleme konusunda yetki almıştır; ama New York’un göbeğindeki binada yalnız yabancıları dinlediklerine nasıl inanalım? İster istemez ABD gözetleme devleti haline dönüşmüş, o bina da onun bir kolu durumunda” demiş…

NSA’ye de “Ne diyorsunuz?” diye sormuş Intercept’çiler; cevap alamamışlar…

Başka ülkelerde durum ne acaba?

Bir de, ABD dinlediği yabancı liderlerle ilgili verileri sonra ne amaçla kullanıyordur?

Reklam

1 YORUM

  1. Ne amacla kullandigi biraz anlasilir gibi,yalan oldugunu bildigi icin kibarliklarindan size inanmiyoruz diyemiyorlar.
    “Bizi bu islere karisamayiz bizim kanunlarimiz var” deyip konuyu kapatiyorlar.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here