İş yerlerinde din ve inanç özgürlüğü alanında ayırımcılık yapılamaz..

0

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), üye ülkelerin, iş yerlerinde din ve inanç özgürlüğü alanında ayırımcılık yapılmamasını garanti altına almakla zorunda olduğu uyarısında bulundu.

Strasbourg’da toplanan AKPM genel kurulu, “iş yerlerinde din ve inanç özgürlüğünün korunmasına” ilişkin hazırlanan rapor ve buna bağlı tavsiye kararını yoğun bir tartışmanın ardından kabul etti. Genel kurulda, rapor için 76 “evet”, 65 “hayır”, 29 “çekimser” oyu çıktı. AKPM üyesi Türk parlamenterlerin farkı eğilimle oy kullandığı gözlendi.

Raporda, din ve inanç özgürlüğü alanında iş yerlerinde ayırımcılığa uğradığını düşünenlerin, şikayet başvurularını yapabilmeleri için üye ülkelerin gerekli yasal düzenlemeleri yapmaları istendi. Yine bu başvuruların etkili bir mekanizmayla değerlendirilmesi istenen raporda, dini açıdan çoğulcu toplumda birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi ve desteklenmesi tavsiye edildi.

Raporda, bir kişinin din ve inancını iş yerinde ifade edebilmesinde özgür olduğu ve bu özgürlüğe yönelik müdahalenin meşru amaç doğrultusunda orantılı olmak zorunda olduğu ifade edildi. Raporda, iş yerlerinde, farklı dinlere mensup çalışanların giyim kuşam, yemek alışkanlığı ve dini bayramlarındaki farklılıkların işveren için sıkıntı yaratabileceği ve dolaylı ayırımcı uygulamalara yol açabileceği kaydedildi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here