İşin aslı: Gri bereliler hicret yolunda

0

İşin aslı olarak ele aldığımız Mekke Dönemi, İslam’ın iyi anlaşılması için çok önemli bir basamak. 13 yıllık Mekke Dönemi’ne tekrar döneceğiz, ancak bu sürecin sonunda yaşanan Hicret olayı, Mekke Dönemi’nin oluşturduğu kişisel gelişim, bilinçlenme ve imanı anlamada gerekli olan bir veri. 

13 yıllık Mekke Dönemi’nde Hz. Peygamber’in çevresinde toplananlara bilinçlenmeyi, kişisel gelişimi öğretip gösterdiğini ifade etmiştim. 

Nazil olan ayetlerle onlara eski kavimlerden örnekler sunarken, aynı zamanda da onları zihinsel, bedensel ve manevi açıdan her şarta uygun hale getirmek için gayret sarfediyordu. Zaten yaşananlar da bize bunu göstermekte. 

Hz. Peygamber’in çevresinde toplanan genci, yaşlısı; ona gönül vermiş, onun tavsiyelerini harfiyyen yerine getirmiş insanlardı. Kendilerinin farkına varmayı öğrendiler ve böylece Mekke’nin, Mekke’deki zulüm (Gayri insani) düzenin farkına vardılar. Kendilerini düşünüp, aynı zamanda geçmiş kavimlerin hatalarıyla empati yaptılar. Zihinsel ve bilinçsel gelişimle beraber Yaratıcı kavramını tanıma ve iman etme de başlamış oldu. Zaten bu durum birbirlerini destekleyen tuğlalar gibiydiler, böylece duvarı örmeye başladılar. 

Bütün bunlar yaşanırken olayın farkına varan Mekke sistemi savunucuları, insanların farkındalıklarından rahatsız olmaya başladılar tabii ki. Çünkü insanların gözleri açılıyordu ve farkındalıkla beraber mücadele etme yetilerinin de bilincine varmaya başladılar. 

İşleyen sisteme çomak sokma potansiyeli gördükleri anda da toplumsal kınama-baskı, tecrit ve işkence başladı. 

Hani geçenlerde İzmir’de Alevi kökenli bir ailenin evinin kapısına kırmızı çarpı işareti ve nefret söylemi içeren kelimeler boyanmıştı ya, işte aynı böyle dışlama ve toplumsal baskıdan bahsediyorum. İzmir’deki vatandaşlarımız polisi aradılar ama o zamanlar polis yoktu. Mekke sistemini işletenler istedikleri gibi keyfi uygulamalarla Müslüman olanlara eziyet ediyorlardı. 

Mekke Dönemi’nde yapılan eziyet ve işkenceleri zaten filmlerde izlemişsinizdir. Tekrar o konuya girmek istemiyorum. Çünkü toplumsal baskı, dışlama ve işkence her dönemde vardır, sadece şekli değişmiştir. 

Beni asıl ilgilendiren: ‘Hz. Peygamber’in çevresinde toplanan insanların gelişimleri ve iman etmeleri. Ve ayrıca Peygamber’in bu kişileri her şarta hazırlaması. Zaten bu yüzden de yazımın başlığı, gri bereliler hicret yolunda oldu. 

Medine’ye hicretten önce Müslümanlar Habeşistan’a hicret ettiler ancak kalıcı değillerdi. Zaten kalıcı olmuş olsalar Medine’ye hicret gerçekleşmezdi. Bence Habeşistan’a hicret bir ön tatbikattı. 

Hz. Peygamber’in grileri yeterli testlerden sonra Hicret’e hazır hale gelmişlerdi. 

Zihinsel gelişim, 

Nefisle mücadele gelişimi, 

Zorlukla mücadele ve aynı zamanda moral eğitimi, 

Olan materyallerden yeni oluşumlar meydana getirme, 

Sistem düşüncesinin tesisi ve sistemi oluşturma kabiliyetinin kazandırılması, 

Ve sistemi kurma. 

Medine’ye hicret bütün bu özelliklere sahip bireylerin başarabileceği zor bir süreçti. Çünkü Medine’de sistem kurmayı düşünmek ve aynı zamanda doğup yetiştiği şehirden ayrılmak, ‘altı iman şartını ezberleyin ve iman edin’ demekle olabilecek bir durum değil. 

İşin aslı: Mekke Dönemi, İslam’ın daha iyi anlaşılması ve uygulanması için bir hazırlık dönemiydi. Bu hazırlık döneminde imanın oluşması için farkındalık, bilinçlenme ve kişisel gelişim gerekliydi ve bunlar gerçekleştirildi. Bunların üzerine her türlü zorluğa karşı ayakta kalabilme ve içsel enerjiyi kullanabilme bina edildi. Ve son olarak da sistem kurma ve bunun fikri altyapısı. 

Mekke Dönemi’ne şimdiye kadar hep Yaratıcı ve din düzleminde bakıldı, bu yüzden de cek-cak’lı mecburiyetler sıralandı; biz de Mekke Dönemi’ni ‘kişi’ düzleminden ele alarak, donanımlarını saymaya çalıştık. 

Mekke Dönemi’ne zoom yapmaya devam edeceğiz. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Önceki İçerikAbdullah Gül Şehir Üniversitesi için Tayyip Erdoğan’a ne dedi?
Sonraki İçerik“Gelecek Partisi” Neler Getirecek?
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here