İşin aslı: Neden hemen oruç tutuyoruz?

6

İlahiyatçı değilim, İslam danışmanıyım. Çünkü İslam, her kişiye hitap eden bir bitiş değil, o kişinin hayat sürecidir. 

Evet, neden hemen oruç tutuyoruz?

Çocuklarımıza, ergen gençlerimize de tutturuyoruz. Neden? Alışmaları gerek diye düşünüyoruz. Bizler de öyle gördük çünkü. Çocukluğumuzdan beri Ramazan ayı gelince oruçların tutulduğunu görüyoruz, bundan dolayı da hiç sorgulamadan, üzerine düşünmeden oruç tutuyoruz. 

Neden mi bunları dile getiriyorum? 

Çünkü oruç Medine’ye hicretten 1,5 yıl sonra farz kılındı.
Çekinmeyin, siz de hemen internete girin ve arayın: ‘Oruç ne zaman farz kılındı?’

Ramazan ayında oruç tutulması hicretten sonra farz kılınmıştır. 

Bazı haber kaynakları ayetteki bilgileri de sunarak orucun çok eskiden beri olduğunu ifade ederler. Evet, doğrudur. Ancak benim sizlere aktardığım Ramazan ayındaki oruç. 

Oruç tutmak tabii ki eskiden beri ifa edilmiş olan bir ibadettir. 

Reklam

Ayetlere bakalım: 

‘Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız’. 

‘Oruç sayılı günlerdir. Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye vardır’ (Bakara, 183, 184) 

Oruç ibadetini mistik /dini düzlemde ele alarak ne kadar çok faydaları olduğunu sıralayacak değilim, çünkü bunu yıllardır duydunuz, biliyorsunuz. 

Dini/ mistik düzlemde ele alınırken bir konu var ki, özellikle bu günlerde çok dillendiriliyor ve bir hayli de rahatsız ediyor: 

‘Oruç, mükellefi her türlü şehvetten alıkoyan ve ihlâsı artıran bir ibadettir. Açlığa, susuzluğa ve nefsin diğer arzularına karşı direnmek oldukça önemlidir…’

Kitaplarda böyle geçse de, durum böyle değil; ki bu günlerde saçma sapan demeçler ve ifadelere maruz kalıyoruz. 

Bu realiteden ne çıkar? 

Reklam

Oruç, şehvetten ve nefsin arzularından TAM manasıyla alıkoymuyor… 

Hah, işte sizlere bugün anlatmak istediğim nokta da tam burası… 

Yani zurnanın ses çıkardığı yer… 

Neden oruç buna muktedir olamıyor? 

Neden oruç bu noktada aciz kalıyor? 

Sebebi aslında çok açık:

Ezbere, tek düze ve dayatılmış bir oruç ibadeti olduğu için. 

Mekke’de oluşan ve tesis edilen iman (bilgi, farkındalık, kişisel gelişim ve olgunluk) 13 yıl sürdü.
Medine’ye hicretten 1,5 yıl sonra Ramazan orucu farz kılındı. 

İşte o oruç; kişiyi kötülüklerden, kötü düşünmekten ve davranmaktan, patavatsızlıktan, dil ve davranış gevezeliğinden ve nefsin vesveselerinden korur. 

Sebebi de 14,5 yıllık arka plan. 

10 yaşında alışsın diye oruç dayatılacağına; 15 yaşında sorularla anlatılmaya başlanan iman (bilgi, farkındalık, kişisel gelişim ve olgunluk) olsa ve bırakın 13 yıl sürmesini 5 yıl sonra yani 20 yaşında kişi orucu tam manasıyla anlar, sindirir ve tam manasıyla oruca vakıf olur. Bu kişiler de oruç ayında saçma şeyler söylemeyi bırakın, hareketleri ile insanlara örnek olurlar… 

Şimdi tekrar sorayım: 

Biz neden bu tabanı kurmadan, üzerine binayı tesis etmeden hemen oruç tutma yolunu seçiyoruz? 

Sizler de bir düşünün derim. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

6 YORUMLAR

 1. “Biz neden bu tabanı kurmadan, üzerine binayı tesis etmeden hemen oruç tutma yolunu seçiyoruz?”

  Sinan bey! Benim yukardaki sorunuza cevabım; Cahiliyetten. Olacak.

  “Sizler de bir düşünün”

  Sizin bu tavsiyenizi uyarak bir düşunmeye başladım, yapılan yalnışları düşunmeye bir ömür yetmeyeceğini anladım ve düşünmeye ara vererek en son camilerde yapılan reklamların İslamda HATTA İNSANLIKTA yeri oup olmadığına dair cevap aradım: fakat bu konuda ne cevabını nede hesabını veremeyeceğim binlerce sorunun arasında şu soru aklıma takıldı!
  Kendimizi Müslüman olarak kabul eden bizler
  Türkiyedeki! Mûsevi, Hırıstiyan ve diğer inançlardan olanlan vatandaşların hatta ûlkede görevleri gereği yaşamak zorunda kalanlarda dahil,
  Bunların hakkını ADETA gasp edercesine onları hiçe sayiyoruz.
  Onların vergileri ile bizimkiler ŞATAFATLI iftarlar verilerken cami hoperlolarından yapılan reklamlarlada onlara adate işgence ediyoruz.
  Açıkcasi Ramazan ve camileri CHP yi şeytanlaştırmak diğer İnançların verdikleri vergileri ilede onlara işgence edercesine analarından doğduklarına pişman ettiriyoruz.

  Allah CC Kuran’I Kerim’de bizlere Düşünmemiz ve ona göre yaşamimizi devam ettirmemizi emir ediyor.

  Aydınlatıcı yazılarınız ile insanlığa işık tutuyorsunuz
  Allah sizden ve
  ve sizi yetiştirenlerde Razi olsun.
  Amin.

 2. Sinan Hocam bugünki yazınız içinde çok teşekkür ederiz. Backgroundı hazırlama konusunda size katılıyorum lakin oruçla o arkaplanı hazırlama süreci bence eşzamanlı yürütülmeli. Bu yaşıma kadar geçen ramazanlar sorulsa çocukluk yıllarımdaki ramazanlar canlanır gözümün önünde, iyi ki o yıllarda oruç tutmuşum, konsantre bir tadı vardı o yıllarda orucun.
  Orucun manasını kavramadan oruç tutmak, ahşap atölyesinde ne olduğunu, ne fonksion göreceğini bilmediğimiz bir cismi yapmaya çalışmak, gözümde canlanan imaj bu. Yemek, içmek, sex insanların ortak hazları, oruçlu iken bunlardan uzak duruyoruz, yani nefsimizie mucadelede irademizi güçlendirmek için idman yapıyoruz. Diğer taraftan bireysel farklılıklarımızdan, bağımlılıklarımızdan kaynaklanan zaaflarla mucadeleyi de içerir oruç. Örneğin rutininde haftanın 4 5 günü alkol alan birinin ya da günde 2 paket sigara içen birinin veyahutta oruçlu iken menfi söz konuşmamaya gayret eden kişinin gösterdiği irade ile bu zaafları bağımlılıkları olmayan insanların gösterdikleri irade aynımıdır, tabii ki herşeyin en doğrusunu bilen Allah’tır. Rabbim bizleri Ramazanın ruhunu anlayan ve hakkını vermeye çalışan samimi kullarından eylesin.

 3. Sayin Nurdan,
  Nurdan hanim katkiniz icin tesekkür ederim:
  “Kendimizi Müslüman olarak kabul eden bizler
  Türkiyedeki! Mûsevi, Hırıstiyan ve diğer inançlardan olanlan vatandaşların hatta ûlkede görevleri gereği yaşamak zorunda kalanlarda dahil,
  Bunların hakkını ADETA gasp edercesine onları hiçe sayiyoruz.
  Onların vergileri ile bizimkiler ŞATAFATLI iftarlar verilerken cami hoperlolarından yapılan reklamlarlada onlara adate işgence ediyoruz.
  Açıkcasi Ramazan ve camileri CHP yi şeytanlaştırmak diğer İnançların verdikleri vergileri ilede onlara işgence edercesine analarından doğduklarına pişman ettiriyoruz.”
  Rabbim sizlerden de razi olsun
  Sevgi ve BIlgiyle kalin

 4. Sayin Alper,
  Cocuklukta tuttugunuz oruclarda hissettiginiz dini anlamda oruc mu, yoksa kültürel manada yasadiginiz bir durum mu?
  Cocukken dini emir iceren orucun idmani olmaz, cünkü cocuklar icin namaz emir degildir, cinsel istekler zaten yoktur ve diger gorevler de aktif degildir. Bu asamada idman yapmak kisiye kalmis bir durumdur ama genele yayilamaz derim
  Sevgi ve Bilgiyle kalin

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here