İslam’a hakaret edilmesini kınadı..

0

Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi Patriği 3. Theophilos, Fransa’da İslam’a yönelik yapılan hakaretleri kınadı.

Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Patrik Theophilos’un İslam’a ve Hazreti Muhammed’e yönelik yapılan hakaretleri kınayarak, “Fransa’daki gelişmelerin kutuplaşmaya neden olabileceği” uyarısında bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Medeniyetler arası diyalog, farklı dinler ve ideolojiler arasındaki fikri ve itikadi ayrılığı azaltacak tek dildir.” ifadelerine yer verildi. İslam’ın tek tanrılı bir din olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Patrik Theophilos, İslam dinine yönelik yapılan hakaretleri diğer tek tanrılı dinlere yapılmışcasına kınamaktadır.” denildi.

Türk Yahudi Toplumu da Twitter hesabından Fransızca olarak yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Fransız Charlie Hebdo dergisinin Devlet Başkanımızı ve dini inançları hedef alan iğrenç ve aşağılayıcı yayınını şiddetle kınıyoruz. Bu tür insani hak ihlallerini, ‘mizah ve ifade özgürlüğü’ olarak değerlendirmek kabul edilemez. Ahlak ve terbiyeden yoksun bu tür yayınlar, sadece kültürel ırkçılığın ve nefretin yayılmasına hizmet eder ve düşmanlık eker.”

Fransa’nın Montpellier ve Toulouse kentlerinde, Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde geçen hafta, başı kesilerek öldürülen öğretmeni “anmak için” resmi binaların duvarlarına Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürleri yansıtılmıştı.

Macron açıklamasında, Hazreti Muhammed’e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söylemişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here