İspanya Kapattı, Biz De Kapatalım… Tarih Okumadan Tarih Yazmanın Yan Etkilerine Dair !!!

2

HDP’li belediyelere layık görülen muamelenin ardından teorinin bini bir para.
Son haber HDP’nin kapatılması üzerine fikir jimnastiği. Tabii HDP’yi kapatmak sorun değil, peki HDP’ye oy veren seçmeni ne yapacağız..?

Onları kapatamayacağımıza göre olmazsa her birine birer kayyum atarız. Hatta meşhur güvenlik uzmanımızın (!) “cahillikle” suçladığına göre tüm seçmeni bir bilgi yarışmasına sokar, başarısız olanları “HDP’li cahiller” olarak gönül rahatlığı ile işaretleriz.

Bu tür sınavlar sadece belli bölgelerde yapılacak. Malum AKP’li profesörler “cahilin ferasetine hayrandı”. “Ben cahilin bana oy verenini severim.”

Teorinin bini bir para ve ülkemiz çoktan ileri demokrasiye geçti ya. O vakit yapılacak şey Batı’ya onlardan daha demokrat olduğumuzu göstermek.

Tabii bunun için aşırı sağcıları iktidara sokmayan İtalya’yı, Fransa’yı, Almanya’yı örnek alacak değiliz. Malum biz bir “keser”iz ve sadece kendimize yontarız. Emsalimiz Akdeniz’den komşumuz İspanya olmalı. 

İspanya’nın bizim Doğu Karadeniz’e benzeyen bölgesine Bask Ülkesi denir. Kuzey komşu Fransa’dan İspanya’ya kıyı boyunca uzanır Bask toprakları. Yazın Temmuz’da bile serin ve yağışlıdır bu dağlık bölge. O yüzden Karadeniz’e benzer. İspanya’nın uzun yıllar boyunca başını ağrıtan bir ayrılıkçı hareketle anılır bu bölge.

Nasıl İspanya Bask’ın ayrılıkçı örgütü ETA’nın siyasi kanadı olarak bilinen Batasuna partisini yasakladı, biz de HDP’yi yasaklayalım.
Böylece “Ey Avrupa”yı kendi silahı ile vuralım.
AİHM kararlarına uymak konusunda olmasa da, parti kapatmak konusunda Avrupa standartlarına riayet edelim.

Yalnız tabii bunu yaparken ne İspanya tarihine, ne İspanya’nın yönetim şekline ne de “Bastasuna” denilen bu partiye dair her hangi bir bilgiye ihtiyaç duymamak kuralımız olacaktır.

Yoksa Bask bölgesinde dahi azami %15 oy alan bu partinin bölgede ezici üstünlüğü haiz HDP ile mukayesesinin elma ile kiraz karşılaştırması olacağı,
İspanya’nın cesur kralının 1981’de bir askeri darbeyi savuşturup ülkesini AB’ye sokması ile bizi AB rüyası ile kandıranların vize serbestisini dahi elde edememesinin yine elma ile şeftali mukayesesi olacağı,
Özerk bir yapıda bölgesel meclislerle yönetilen İspanya’yı “kayyım mıdır kayyum mudur?” her neyse onunla karşılaştırmanın, yine elma ile balkabağını bir kefeye koymak olacağını, bilmek gerekir.

Ama malum konu HDP ve burada cehalete parayı basmak gerek. Ne demiş İmmanuel Kant, ki kendisi idealist felsefenin ağa babasıdır: Mutsuz bilinç….

İspanya’nın parti kapatma deneyiminden ilham alanlar İspanya tarihinden sosyolojisinden ve siyasetinden ilham alacak değiller.
İspanya güzel misaldir.
Bask’ı beğenmeyen Katalonya’yı da inceleyebilir.
Özerkliğe burun kıvırıp, devlet olmaya hallenenlere yapılanları anayasal seçme özgürlüğü ve seçilme hakkı ile anasının ak sütü gibi helal belediye başkanı koltuğuna oturana yapılanla mukayese edin isterseniz.
Ama ne dedik? Bilmek mutsuzluktur.

Bizim bilmeye değil sadece her tarafında 6 olan zara ihtiyacımız var. Sıkıştıkça sallarız. 6-6 gelir kapıları alırız.

HDP’yi Batasuna ile eşleyenler için kötü bir haberim var. Bask Bölgesinin şu anda iktidarındaki partinin adı ne biliyor musunuz:
“Bask Milliyetçi Partisi”
İkinci Partinin adını biliyor musunuz:
“Bask Ülkesi Birleş”
Bu iki partinin toplam oy oranı %60
Garibim Podemos’un Bask oyu %4.

İspanya’dan parti kapatma dersi alıp bizde uygulamaya sokacakların derslerini çok iyi çalışmaları şart. İspanya’nın örnekleri hiç de cezbeli değil. Maazallah halkımız İspanya’nın sadece parti kapatmasını değil, siyasal sistemini falan da öğrenir de, Dimyat’a pirince giden evdeki bulgurdan olur birileri.

HDP’yi, HDP’ye oy veren seçmeni kapatmadan kapatamazsınız. HDP ile mukayese edecekseniz Bask Ülkesinin yukarıda saydığım iktidar partilerini karşılaştırın.

HDP’yi kapatsanız da; ne Diyarbakır’ı ne Mardin’i ne Van’ı kapatmaya güç yeter. Tıpkı Bilbao’nun, San Sebastian’ın kapatılamadığı gibi.

Biraz tarih okuyun biraz dünyaya geniş bakın.
Bu size iyi gelecektir.
Tabii en çok Bize de…

2 YORUMLAR

 1. Veysı bey, her işte bir hayır vardır. Erdoğanin böl parçala yönet oyunu! Bu son olaydan sonra HDP’de oy, AKP’de KABAK patlayacak. Hemde öyle sıradan bir kabak değıl! Diyarbakır karpuzundan daha büyük bir kabak.

  Sizde biliyorsunuz, cahillerın sayıları az gürültülerı çok olur, ellerındekı zehirli ineyi HDPye batıracam dıye kendılerne batırdıklarının dahı farkına varmayacak kadar, güç sarhoşluğu yaşiyorlar.

  Koltuk sallandıkça Bahçeliye sarılıyorlar.
  Denıze düşen misalı.

  Bahçeli 3 sene önce seçmenlerıne 6ayda halledecek sözüne önce bir yıla çıkardı şimdıde bu iş benım bıldığim kadar kolay değilimış… Sabrlı olun, çoğu gitti azı kaldı, final muhteşem olaca diyor.

  Galiba final HDP nın kabağı ile yapılacak.

 2. Veysi bey okuma hemde tarih okuma diyorsunuz.
  İktidar cenahının baştacı kitapları
  yalan söyleyen tarih utansın
  Abdülhamit kızıl sultanmı ulu hakan mı.
  .lozan barışmı hezimetmi.
  Selanik bizde kalacak mı diye düşünen yunan delegasyonu başkanının meriç sınır gösterilince perde arkasına geçip ağlama efsanesi.
  Ne ağlaması adamlar bir kulaç ötedeki adaları bile silahla askerle donattılar.
  Hangi nota yı verdik.
  Sahi bizim bir ege ordumuz vardı ne oldu o orduya.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here