İspanya OHAL ilan etti.. Avrupa Birliği’nden ortak plan

0

İspanya’da Madrid için alınan karantina tedbirlerinin mahkemeden dönmesinin ardından hükümet OHAL ilan ederek Covid-19 önlemlerini tekrar devreye soktu.

İspanya’da artan Covid-19 vaka sayıları nedeni ile hükümet başkent Madrid’de ve banliyösünde olağan üstü hal (OHAL) ilan etti. Bu karar ile birlikte, başkent ve bölgesinde yaşayanlar sadece zorunlu haller nedeni ile evlerini terk edebilecek.

Geçtiğimiz günlerde, Madrid bölgesel hükümeti tüm kentte karantina tedbirleri uygulanmasına karar vermiş, Madrid Yüksek Bölge Mahkemesi ise kararı bozmuştu. Mahkemenin kararının ardından merkezi hükümet harekete geçerek başkentte OHAL ilan etti.

Sağlık Bakanı Salvador Illa, geçtiğimiz günlerde Madrid bölgesel yönetimini virüsün yayılmasını durdurmak için “hiçbir şey yapmadığını” ve Madrid’in yüksek enfeksiyon oranı nedeni ile ülkenin geri kalanını etkileyebileceğini aktarmıştı.

İlk aşamada 15 gün geçerli olacak OHAL nedeniyle giriş ve çıkışların kontrol edilmeye başlandığı Madrid’de serbest dolaşım kısıtlaması getirildi. Polis, bazı araçları durdurarak şoförlere seyahat gerekçelerini sorarken, otoyollarda uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.

Madrid’de pandemiye karşı alınan ek önlemler kapsamında son 2 haftadır 6 kişiden fazla toplanmama, yüzde 50 doluluk oranıyla çalışma şartı konulan restoranların en geç saat 22.00’ye kadar müşteri kabul edip 23.00’te kapatılması gibi tedbirler uygulanmaya devam edecek.

Öte yandan İspanya’da toplam vaka sayısı 890 bin 367’ye, toplam can kaybı ise 32 bin 929’a ulaştı. Ülke genelinde son bir haftada 100 bin kişide 115 kişinin Covid-19 olduğu tespit edilirken, Madrid bölgesinde ise bu oran 230 kişi oldu.

Serbest dolaşıma yönelik ortak bir plan

Avrupa Birliği, (AB) Covid-19 salgını sırasında üye ülkeler arasında serbest dolaşımın ortak kriterlerle ve kesintisiz devam etmesine yönelik bir sistem üzerinde anlaştı.

Birlik, “Trafik ışığı” adını verdikleri sistemle, Avrupa genelindeki kafa karıştırıcı düzensiz kısıtlamalara son vermeyi ve koşullar elverdiğinde blok içinde AB’nin temel ilkelerinden biri olan insanların serbest dolaşımını geri getirmeyi hedefliyor.

Alman AB Konseyi başkanlığı sözcüsü, sistemin AB’de salgın koşulları altında seyahat ederken daha fazla “öngörülebilirlik ve şeffaflığa” yol açacağını belirterek, bunu ileriye doğru önemli bir adım olarak nitelendirdi. AB hükümetlerinin çoğunluğu tarafından desteklenen ve yükümlülüklerin önümüzdeki hafta resmi olarak kabul edilmesi bekleniyor.

Belirlenen ortak kriterler kapsamında AB ülkeleri salgın verilerine göre yeşil, turuncu, kırmızı ve verilerin yetersiz olduğu gri renk olarak ayrılacak. Buradaki amaç tüm ülkelerin salgının en az görüldüğü yeşil bölgelerden gelen ziyaretçilere erişim hakkı vermesi.

Yeşil bölgeler son 14 günde toplam yeni Covid-19 vaka sayısı 100 binde 25’in, pozitif test oranı ise yüzde 4’ün altındaki bölgeler demek. AB ülkeleri kendi salgın önlemlerini uygulmakta özgür olsa da, örneğin haftalık güncellenecek haritada salgının yüksek olduğu kırmızı bölgelerin ortak bir önlem belirlemeleri istenecek.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here