İspanya’da ölü sayısı 1326’ya yükseldi..

0

İspanya Sağlık Bakanlığı ülkede yeni tip koronavirüsten ölü sayısının 1326’ya, vaka sayısının 25 bine çıktığını açıkladı.

Ülkede dün koronavirüs tespit edilen 19 bin 980 vaka ve 1002 ölü varken son 24 saatte ölü ve vaka sayılarında büyük artış yaşanması dikkati çekti. Bakanlık, ölü sayısını 1326, vaka sayısını 24 bin 926 olarak açıkladı. Kovid-19’dan en fazla etkilenen Madrid’de ise ölü sayısı 804 (176 artış), vaka sayısı da 8 bin 921 olarak verildi.

Kentteki tüm imkanların sağlık hizmetine aktarıldığı Madrid’de bazı büyük oteller hastaneye dönüştürülürken, IFEMA adlı fuar alanına 5 bin 500 yataklı geçici hastane kuruldu. Ambulansların yetersiz kalmasından dolayı kentteki belediye otobüsleri de koronavirüs hastalarını taşımaya başladı.

Hastane yetkilileri, personeli virüse karşı korunmak için sağlık malzemelerinin yetersizliğinden şikayet ediyor. Diğer yandan İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, Kovid-19’un bulaştığı 157 polis ve jandarma olduğunu, iki jandarma personelinin de öldüğünü duyurdu.

Marlaska ayrıca olağanüstü hali ihlalden dolayı son 6 günde ülke genelinde 315 kişinin gözaltına alındığını, 30 binden fazla ceza kesildiğini açıkladı. Güvenlik güçlerinin, hafta sonunda kontrolleri daha da artıracağı bildirildi.

İsrail

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail’de 178 kişide daha Kovid-19 tespit edildiği, toplam vaka sayısının 883’e ulaştığı bildirildi. Hastalardan 15’inin durumunun ağır olduğu, 36 kişinin ise iyileştiği aktarıldı.

İsrail’de Kovid-19 önlemleri kapsamında tüm okullarda eğitime ara verilirken, kapalı ve açık alanlarda 10 kişiyi aşan toplantı ve etkinlikler yasaklanmıştı Ayrıca, market, eczane, benzin istasyonları ve bankalar dışında birçok ticari işletmenin 15 Mart’tan itibaren kapatılmasına karar verilmişti.

Reklam

Tel Aviv yönetimi, virüs nedeniyle, İsrail’de ikamet edenler hariç tüm yabancıların ülkeye girişini de yasaklamıştı. Halktan zorunlu haller dışında evden çıkılmaması istenmiş, bu emre uymayanlara para cezası uygulanacağı duyurulmuştu. Batı Kudüs’te dün 88 yaşındaki bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkede Kovid-19 nedeniyle ilk ölüm kaydedilmişti.

Pakistan Havayolları uluslararası uçuşlarını durdurdu

Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA)yapılan açıklamada, Pakistan hükümetinin Kovid-19 direktifleri doğrultusunda uluslararası uçuşların 1 hafta süreyle askıya alındığı belirtildi. Pakistan basınındaki haberlerde ise söz konusu kararının yurt dışından gelen çok sayıda kişide yeni tip koronavirüs görülmesinin ardından alındığı kaydedildi. Ülkede 501 kişide Kovid-19 tespit edilirken salgın nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı Lübnan’da 187, Kuveyt’te 176, Tunus’ta 60, Filistin ve Umman’da 52’ye yükseldi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here