İspanyol yolcunun kiraladığı Türk uçağında 1,3 ton kokain..

0

Türkiye merkezli bir firmanın, İspanyol bir iş insanına kiraladığı özel uçakta yapılan operasyonda en az 24 valizde yaklaşık 1304 kilo kokain ele geçirildi. Brezilya polisi baskınla ilgili bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Brezilya Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, sabah saatlerinde Brezilya Federal Polisin, Fortaleza Havaalanı’nda bir Türk jetine operasyon yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, İspanyol yolcu ve uçağın dört Türk mürettebatı sorgulanmak üzere gözaltına alındığı belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan videoda, polisin uçak pilotlarının önünde valizleri açtığı, içinden çıkarılan maddenin test edilerek kokain olduğu tespit edildi. Uçağın bir sonraki sefer noktasının ise Brüksel olduğu ifade edildi.

Brezilya’nın kokain yakaladığı özel jetin sahibi İstanbul merkezli ACM Airlines, TC-GVA uçağının İspanyol bir yolcu tarafından kiralandığını ve o şahısla hiçbir bağlantılarının olmadığını açıkladı. ACM Airlines konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Uçağın Belçika Brüksel Havalimanı’na kalkış için hazırlıkları yapıldığı esnada uçağı kiralayan İspanya pasaportuna sahip yolcuya ait şahsi bavullarda, Brezilya güvenlik güçleri tarafından yapılan arama sonucu uyuşturucu madde bulunmuştur. Söz konusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımızın en kısa sürede Türkiye’ye geleceği tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here