İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme resmen başladı..

0

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasıyla ilgili görüşmeler yapacak İsrailli ve ABD’li yetkililerden oluşan heyeti taşıyan İsrail’e ait ilk ticari yolcu uçağı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye ulaştı.

BAE basınında çıkan haberlere göre Tel Aviv’den havalanıp Suudi Arabistan hava sahasını kullanan İsrail hava yolları El Al’a ait 971 sefer sayılı Kiryat Gat adlı yolcuğu uçağı, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’na indi. İsrail’den BAE’ye doğrudan yapılan ilk ticari uçak seferinde, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Shabbat, ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Jared Kushner ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın da aralarında bulunduğu İsrailli ve ABD’li yetkililer yer aldı.

ABD ve İsrailli heyetin Abu Dabi’ye gerçekleştirdiği ilk kapsamlı resmi ziyaretin 2 gün sürmesi ve bazı iş birliği anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.

BAE-İsrail-ABD heyetinin görüşmesi sona erdi

BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmaya ilişkin Abu Dabi’de BAE, İsrail ve ABD heyeti arasında gerçekleşen görüşme sona erdi.

Başkent Abu Dabi’de gerçekleşen görüşmeye Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Müsteşarı Tahnun bin Zayid Al Nahyan, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ??Robert O’Brien, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner katıldı.

Görüşmenin ardından BAE, İsrail ve ABD heyetinin ortak imzasıyla açıklama yayınlandı. BAE’nin resmi ajansı WAM’da yer alan açıklamada, üç ülke tarafından varılan anlaşmanın daha istikrarlı, kalkınan, entegrasyonlu Orta Doğu için atılan cesur bir adam olduğu savunuldu.

BAE ile İsrail arasında varılan normalleşme anlaşmasının bölgesel problemler ve zorluklara cevap verilmesi için geleneksel yöntemlerin dışında bir alternatif sunduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Anlaşma somut ve pratik sonuçları olacak pragmatik adımlara odaklanıyor. Anlaşma, bölgede gelecekteki çatışmaları önleyecek ve mevcut çatışmaları da bitirmeye hizmet edecek yeni köprüler vaatlerini beraberinde taşıyor.” iddiasında bulunuldu.

BAE ve İsrail arasında yapılan anlaşmanın zamanlamasının yerinde olduğuna değinilen açıklamada, “Son on yılda savaş, yıkım, ve yerinden olmayı gözlemedik. Eğer mevcut ve gelecekteki nesillerin taleplerini karşılık verecekse, o zaman tüm bu değişimlere aktif bir şekilde yanıt vermeliyiz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, anlaşmanın İsrail’in egemenlik alanlarını genişletmesi planlarını durdurmaya vesile olduğu öne sürülerek, ABD ve BAE’nin, Filistinli liderlerin ivedi bir şekilde barışın elde edilmesi için İsrailli mevkidaşlarıyla yeniden temasa geçmeleri gerektiğini istediklerine dikkat çekildi.

Son olarak açıklamada, BAE, İsrail ve ABD’li heyetlerin, yatırım, finans, sağlık, sivil uzay programı, sivil havacılık, dış politika ve diplomatik işler, turizm ve kültür gibi alanlarda ikili işbirliklerini masaya yatıracakları belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.

Araplardan tepki

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere BAE’ye giden İsrail’e ait ticari yolcu uçağının Suudi Arabistan hava sahasını kullanmasına Araplar tepki gösterdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan Başbakanlık Ofisi’nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, “İsrail’e ait bir uçağın bugün BAE’ye inmesi bizi derinden üzmektedir. Bu, Arap-İsrail çekişmesine ilişkin Arap tutumunun açık şekilde ihlal edilmesidir.” dedi. Iştiyye, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini reddeden Arap tutumlarını da takdir ettiklerini ifade etti.

“Normalleşme karşıtı Suudi Arabistanlılar” isimli Twitter hesabından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan yönetimine tepki gösterildi. Yapılan paylaşımlarda, “Arap yöneticiler lanetli kapıdan tarihe geçti.” ifadesi kullanıldı. Suudi Arabistanlı Akademisyen Said bin Nasır el-Gamidi de Twitter’dan yaptığı açıklamada, İsrail uçağının geçtiği Suudi Arabistan hava sahasının Katar Hava Yollarına hala kapalı olduğuna dikkati çekti.

Mısır’daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Talat Fehmi de yaptığı yazılı açıklamada, “BAE’ye giden ilk İsrail uçağının Suudi Arabistan üzerinden geçmesi, Filistin davasına yönelik yeni bir ihanettir.” ifadesine yer verdi. Fehmi, Filistin’in özgürleştirilmesi meselesinin, İslam ümmetinin öncelikli davalarından biri olarak kalmaya devam edeceğini ve Mescid-i Aksa’nın Arapların ve Müslümanların kalbindeki yerini koruyacağını vurguladı.

Mısırlı muhalif Masum Merzuk ise sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştığı açıklamasında, “İsrail uçağının Suudi Arabistan’dan geçerek BAE’ye inmesi, dünya borsasında Arapların onur fiyatının düşüşüdür.” dedi. Filistinli Ethem Ebu Selime de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “BAE’ye giden İsrailli uçağın Suudi Arabistan’dan geçmesi, Riyad yönetiminin de kesin olarak bu utanca ortak olduğunu gösterir.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Suudi Prens Abdurrahman bin Musaid ise Twitter’dan yaptığı açıklamalarla Riyad yönetiminin tutumunu savundu. Eleştirileri reddeden Prens, Suudi Arabistan’ın Filistin meselesi için çok şey yaptığını belirtti.

Kerm Ebu Salim’i açma ve avlanma mesafesini 15 mile çıkarma kararı

İsrail, Hamas ile varılan ateşkesin ardından Kerm Ebu Salim sınır kapısının açılacağını ve Gazze Şeridi’nde balıkçıların avlanma mesafesinin yeniden 15 deniz miline çıkarılacağını duyurdu.

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında faaliyetlerini yürüten Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT) Başkanı Tümgeneral Kemil Ebu Rukn, “Salı gününden itibaren Kerm Şalom (Kerm Ebu Salim) sınır kapısının yakıt girişi de dahil olmak üzere yeniden faaliyetlerine başlaması kararlaştırıldı.” ifadesini kullandı. Ebu Rukn ayrıca, Gazze Şeridi’nde balıkçıların avlanma mesafesinin yeniden 15 mile çıkarılması yönünde karar alındığını aktardı.

Hamas’ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar tarafından yapılan yazılı açıklamada, Katar Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el-İmadi’nin arabuluculuk çabaları sonucunda İsrail ile ateşkese varıldığını ifade etti. Gazze halkına verdiği destekten ötürü Katar’a teşekkür eden Sinvar, Gazze’nin İsrail saldırılarından önceki haline geri döneceğini kaydetti.

İsrail Kanal 13 Televizyonu ise Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasında, “Gazze’den yanan balonlar gönderilmesinin durdurulması, Kerm Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarının açılması ve Gazze’deki avlanma yasağının kaldırılmasını” içeren bir anlaşmaya varıldığını duyurdu. İsrail merkezli Walla internet sitesi ise ismini vermediği İsrailli yetkililere dayandırdığı haberde, Hamas ile ateşkese varıldığını doğruladı.

Şam’a hava saldırısı

Esed rejiminin haber ajansı SANA, askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail’in, işgal altındaki Golan Tepeleri üzerinden Şam’ın güneyinde rejime ait bazı askeri noktalara hava saldırısı düzenlediğini iddia etti.

Saldırı sonucu 2 rejim unsurunun öldüğü, 7’sinin yaralandığı ileri sürülen haberde, maddi hasarın da meydana geldiği belirtildi. İsrail makamlarınca saldırıya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Başkent Şam ve kırsalındaki bölgelerde rejim ordusunun yanı sıra İran Devrim Muhafızları’nın emrindeki terörist grupların ve özellikle Lübnan Hizbullah’ı unsurlarının bulunduğu biliniyor.

İsrail ordusu, 4 Ağustos’ta Şam’ın güneyinde Esed rejimi ordusu hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu. İsrail, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye’de zaman zaman İran destekli gruplara ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here