İsrail İngiltere’de politikayı ve politikacıları nasıl etkiliyor.. el-Cezire programı deşifre edince..

0
Shahi Masot.. İsrail Büyükelçiliği siyasi ataşesi.. içiyor ve konuşuyor..

Ses getiren, gündem belirleyen, kelle alan gazetecilik örneklerini özlemişiz doğrusu; özlemişiz ve el-Cezire’nin İngilizce kanalının bir hafta sonra göstermeye başlayacağı dört bölümlük bir haber programı bunu sağlayınca ağzımız kulaklarımıza vardı.

‘The Lobby’ adını taşıyan programın ilk bölümü 15 Ocak günü yayınlanacak.

Programda, kanalın kimliğini gizleyen bir mensubu, bir gazeteci, İsrail’in Londra Büyükelçiliği’nden isimler ile, İngiliz Parlamentosu’nun öndegelenlerinin İsrail ve Filistin konusundaki görüşleri üzerine konuşuyor…

Kendisini ‘siyasi ataşe’ olarak tanıtan kişi, muhataplarına, İsrail karşıtı politikacılara karşı komplo kurmaktan, onları politika dışına itmekten söz ediyor.

Bu arada, Dışişleri bakanı Boris Johnson için ‘aptal’ sıfatını serbestçe kullanıyor; onun yardımcısı Alan Duncan’ı ‘indirmek’ten söz ediyor…

Ve bütün bunlar kaydediliyor.

Program daha yayınlanmadan sonuç vermeye başladı.

İsrail’in Londra Büyükelçisi Mark Regev, hakkında olumsuz sözler sarf edilen kişileri tek tek arayarak özür diledi. Büyükelçilik, atıp tutan kişi için “Zaten diplomat değil” açıklamasıyla birlikte yakında ilişiğinin kesileceğini bildirdi.

Bütün bunlar program henüz yayınlanmamışken ve sadece kanalın tanıtım için kullandığı bölümlerden hareketle yaşandı.

‘The Lobby’nin 4 bölümü yayınlandığında bakalım ne olacak?

Kaynak: MEEye ve El-Cezire

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here