İsrail istihbaratı: Musul yüzünden Türkiye-İran Savaşı çıkabilir

0

İsrail istihbaratına yakın bilinen DebkaFile internet sitesinin bir başka haberine göre, Türkiye’nin Musul’u alma amaçlı ABD destekli operasyona katılması şöyle gerçekleşti:

ABD savunma bakanı Ashton Carter bölgeyi ziyareti sırasında Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti İrbil’de konuyu Mesut Barzani ile görüştü. O görüşme sırasında, Kürt yetkililer, Türkiye’nin ancak Suriye’nin kuzeyindeki Kürt militanlara (PYD/YPG) kara ve hava saldırılarını durdurması şartıyla buna onay verebileceklerini söylediler.

Ankara’nın bu şartı kabul etmesi sonrası Ashton Başika’daki Türk askeri kampına uğradı, oradaki subaylardan birifing aldı. Ardından Başika’daki Türk askerleri de çatışmalara katılmaya başladı.

Debka File Türkiye’nin denklem içerisine girmesinin İran ve bölgedeki uzantılarının tepkisiyle karşılaştığını da bildiriyor. Habere göre, Bedir Tugayları komutanları, Halk Hqareket Gücü ve Hasd’el Şabi Başika civarındaki Türk askerlerine saldırmak için hazır bekliyorlar. Debka, İran-yanlısı güçlerin Türk askerleri hakkında “Bunlar IŞİD’ten daha az tehlikeli olmayan terörist çeteleri” dediklerini de iddia ediyor…

Kaynak: DebkaFile

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here