İsrail polisinden cemaate müdahale.. 10 yaralı

0

İsrail polisi, sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa’dan çıkan cemaate plastik mermi ve ses bombaları ile müdahale ederek 10 kişiyi yaraladı.

Haremi-i Şerif’te kılınan sabah namazının ardından yüzlerce kişi, Kıble Mescidi ile Kubbetüs Sahra arasında toplanarak Filistin ve Hamas bayrakları açtı. “Canımız kanımız feda olsun sana ey Aksa” ve “Hepimiz Şeyh Cerrah’ız” (İsrail’n bazı Filistinlileri evlerinden çıkarmak istediği Doğu Kudüs mahallesinin adı) şeklinde sloganlar atan yüzlerce kişi, daha sonra Aksa’nın Aslanlı Kapı ve Hutta Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti.

Bu iki kapının dışında bekleyen İsrail polisi Mescid-i Aksa’dan çıkan cemaate plastik mermi ve ses bombaları ile müdahale etti. Filistinli gençler ise polise taş ve şişe atarak karşılık verdi. Filistin Kızılayından yapılan açıklamaya göre, müdahalede 10 Filistinli plastik mermiyle yaralandı. Yaralanmaların 5’inin baş bölgesinden, dördünün ayaktan ve birinin elden gerçekleştiği belirtilen açıklamada, polisin Aslanlı Kapı’yı kısa bir süre giriş çıkışlara kapatması nedeniyle bazı yaralıların hastaneye naklinin geciktiği kaydedildi.

Filistin Kızılayının açıklamasında, ayrıca yaralılardan birinin ağzına plastik mermi isabet ettiği ve çenesinin yarıldığı belirtildi. İsrail polisi bazı Filistinli gençleri de gözaltına aldı. Yaklaşık yarım saat süren müdahalenin ardından durum normale döndü.

İsrail polisinin önceki gün Mescid-i Aksa’nın içine girerek gerçekleştirdiği müdahalede 205 Filistinli yaralanmıştı. Kudüs’te İsrail polisinin Filistinlilere dünkü müdahalesinde de 90 kişi yaralanmış, Filistin Kızılayı yaralananlar arasında bir yaşında bebek ve çocukların da olduğunu açıklamıştı.

Filistin direniş örgütlerinden İsrail’e sert tepki

Fetih Hareketi Merkez Komitesi, İsrail’in Kudüs’te yaptıklarının devam etmesi durumunda, bunun, tüm Filistin topraklarında kapsamlı bir çatışmaya sebep olacağı uyarısında bulundu.

Fetih Hareketi Merkez Komitesinin yazılı açıklamasında, Filistinlilerin, işgal kuvvetlerine karşı gösterdiği direncin sürmesinin zorunlu olduğu vurgulanarak, İsrail’in saldırılarını sürdürmesinin ise tüm Filistin topraklarında kapsamlı bir çatışmaya neden olacağı uyarısı yapıldı.

Fetih Hareketi, kamplarda ve diasporada yaşayan Filistinlilere, 10 Mayıs Pazartesi günü tüm dünyada uluslararası kurumların ve yabancı büyükelçiliklerin önünde eylem düzenleme çağrısında bulundu.

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da İsrail’i Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda yeniden uyardı. Kassam adına konuşan Ebu Ubeyde, “Kudüs ve Aksa’daki halkımızı kutluyoruz. Kassam’ın lideri Muhammed ed-Dayf size söz verdi ve katiyen sözünden dönmez.” dedi.

Dayf, 5 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamasında, “El-Kassam ve direniş, eli kolu bağlı kalamaz, bedelini çok pahalı öderler.” ifadelerine yer vermişti.

Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye de açıklamasında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslenerek, “ateşle oynamamasını, ne kendisinin ne ordusunun ne polisinin ne de tüm Siyonist oluşumun galip gelmesinin mümkün olmadığını” söyledi.

İsrail-Gazze sınırı üzerinde Kudüs’e destek gösterileri sırasında Hamas’ın lider kadrosundan İsmail Rıdvan ile İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid el-Batş da açıklamalarda bulundu. Rıdvan, Gazze’nin ateş üstünde olduğunu, Kudüs ve Aksa’da yapılanlara karşılık vermek için hazır kıta beklediğini dile getirerek, İsrail işgal güçlerinin, yaptığı suçlardan ortaya çıkan yansımaların tüm sorumluluğunu taşıdığını hatırlattı.

İslami Cihad Hareketi liderlerinden Halid el-Batş, Gazze’den Beytül Makdis’e “arkanızdayız, yanınızdayız, sizleri hiçbir zaman yalnız başınıza bırakmayacağız” mesajı yolladıklarını söyledi. “Kudüs konusunda katiyen ihmalkar olmayacağız.” diyen Batş, siyonist saldırının tüm hesapları karşısında birlik halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki olayların ardından yapılan çağrılara karşılık, Gazze’de çok sayıda Filistinli genç, İsrail-Gazze sınır bölgesi üzerindeki tel örgüler yakınında protestolar düzenliyor.

Arap Birliği Filistin'in talebiyle olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği Filistin’in talebiyle olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği, Filistin’in talebi üzerine pazartesi olağanüstü toplanarak İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılarını görüşecek.

Mısır hükümetine bağlı “Ahbar el-Yevm” gazetesinin haberine göre, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, toplantının daimi üyeler nezdinde Katar başkanlığında Kahire’de toplanacağını söyledi.

Zeki açıklamasında, toplantıda İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’teki saldırı ve ihlallerinin ele alınacağını ifade ederek, Mescid-i Aksa başta olmak üzere İslami mukaddesata karşı işlediği suçların masaya yatırılacağını belirtti.

Toplantıda ayrıca, İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılanlara müdahalesi ve Şeyh Cerrah Mahallesi başta olmak üzere işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilerin yerleşim yerlerinin gasbedilmesinin de görüşüleceği bildirildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oldu. Ayrıca İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi artırdı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here