İsrail ve Türkiye bu hafta karşılıklı büyükelçiler atadı, ilişkiler düzelme yolunda..

0

Hükümet İsrail ile ilişkileri tazeledi, iki ülke pek çok konuda yakınlaşıyor diye, muhalefet, özellikle ‘One Minutes’ ve ‘Mavi Marmara’ krizleri sırasındaki iktidara yakın isimlerin söylemlerini hatırlatıyor; fakat AK Parti bu konuda kararlı.

Türkiye ile ilişkilerin yeniden iyileşmesi özellike İsrail tarafından sevinçle karşılandı.

Bu hafta, İsrail, Londra’daki büyükelçilik müsteşarı Eitan Na’eh’i Ankara’ya büyükelçi atadığını açıkladı; aynı gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Pakistan’a doğru yola çıkarken, Türkiye’nin Tel Aviv’e büyükelçi olarak atadığı Kemal Ökem’in görev yerine gittiğini duyurdu.

Jerusalem Post gazetesinin görüştüğü, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron, “Özellikle iş dünyasında Türkiye-İsrail ilişkileri iyiye gidiyor” demiş ve eklemiş: “Geçen hafta Tel Aviv’de yapılan siber ve ülke güvenliği konferansına Türkiye’den 16 kişilik bir heyet katıldı; tepeden aşağıya doğru, insanlar İsrail’e gitmeye, ortak projeler geliştirmeye teşvik ediliyorlar.”

Oron’un bir söylediği de şu: “Türkiye’yi tehdit eden ne varsa o bizi de tehdit ediyor. IŞİD, İran’ın her yere sokulması ve terörizm; buna karşılık, ortak çıkarlar ve fırsatlar da var, özellikle de ekonomi ve enerji alanlarında..”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here