İsrail’e tepki gösterdi.. Yerleşimler uluslararası hukukta gayrimeşrudur

0

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yeni yerleşimlere izin vermesine tepkiler gelmeye devam ediyor. En son 5 bin konutun inşa edilmesi planının onaylanmasına tepki gösteren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, planların gelecekteki iki devletli çözümün sonucu olacak Filistin devletinin varlığını sürdürmesini tehlikeye attığına dikkat çekti.

Borrell, şöyle devam etti: “Yerleşimler uluslararası hukukta gayrimeşrudur. Sürekli belirtildiği üzere AB, taraflarca mutabık kalınan dışında Kudüs dahil olmak üzere 1967 öncesi sınırlardaki herhangi bir değişikliği kabul etmeyecektir. Yerleşim faaliyetleri, Filistinliler ile İsrailliler arasında sivil ve güvenlik iş birliğinin devamı ile anlamlı, doğrudan müzakerelerin sürmesi için gerekli zemine yönelik güven inşasını amaçlayan mevcut çabaları tehdit etmektedir. İsrail hükümeti bu kararları geri almalı ve Doğu Kudüs ile Har Homa, Givat Hamatos ve E1 gibi hassas bölgelerdeki devam eden tüm yerleşim genişlemelerini durdurmalıdır.”

Marttan ağustosa kadar Batı Şeria’da Filistinlilere ait yıkılan veya el koyulan yapıların sayısının arttığını anlatan Borrell, “AB, İsrail’e bu tür yıkımları durdurma çağrısını tekrarlamaktadır.” dedi.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now’ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 13, Batı Şeria’da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here