İsrail’in öldürdüğü çocukların isimlerini İngiltere Parlamentosu’nda okudu..

0

İsrail’in Gazze ve Mescid-i Aksa’ya saldırıları, İngiltere Parlamentosunda gündeme geldi. Söz alan Liberal Demokrat Parti üyesi Filistin asıllı Leyla Moran, konuşmasına İsrail’in öldürdüğü çocukların isimlerini ve yaşlarını okuyarak başladı.

Saldırılarda bir İsrailli çocuğun da öldüğünü kaydeden Moran, “Kalbim onlar için acıyor. İçim Filistin için, ailemin şehri Kudüs için, Ramazan’ın en kutsal gecesi El Aksa Camii’nde aşırılık yanlılarının saldırısına uğrayanlar ve tüm masum siviller, İsrailli ve Filistinliler için kan ağlıyor.” dedi.

İsrail hükümetinin Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nde zoraki tahliye tehdidiyle bir kavgayı ateşlediğini kaydeden Moran, hükümetin hem çatışmalara hem de soruna kalıcı bir çözüm bulmak için ne yaptığını sordu.

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Bakanı James Cleverly ise İsrail’e roket atılmasını “kesin olarak kınadıklarını” ifade etti.

“İsrail’in kendini savunma hakkı” olduğunu belirten Cleverly, ancak bunu yaparken “tüm eylemlerinin uluslararası insani hukuk çerçevesinde orantılı olması ve sivil kayıpları önlemek için her türlü çabayı göstermesinin hayati önem taşıdığını” söyledi.

Hangi inançtan solursa olsun ibadet edenlere yönelik şiddete karşı olduklarını da vurgulayan Cleverly, “Kudüs’teki Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah’taki evlerinden tahliye edilmesiyle bağlantılı gerginliklerden endişe ediyoruz. Bu tehdit şimdilik hafifledi, ancak İsrail’i çoğu durumda uluslararası hukuka aykırı olan bu tür eylemleri durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here