İsraillilere Göre Trump’ın Ortadoğu Stratejisi

0

Trump’ın ABD Başkanı seçilmesinin ardından başta Amerikalılar olmak üzere herkesin kulağına şimdiden savaş tamtamları çalınmaya başlandı. Dünya ekonomisi 8 Kasım’ın ardından alarm verirken, silah üreticisi firmaların hisse senetlerinde herhangi bir değer kaybı görülmedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan analistlerce hazırlanan raporun Haaretz gazetesinin internet sitesinde yayınlanmasıyla birlikte ABD’nin Trump önderliğindeki Orta Doğu stratejisi herkesin tahminlerini yanıltabilir.

Rapora göre Trump, İsrail ile Filistin arasındaki sorunun kendileri arasında çözülmesinden yana. Bu da demek oluyor ki yeni başkan, ABD’nin bu konuda söz sahibi olmasını istemiyor. İş adamı olması dolayısıyla olaylara kâr-zarar açısından bakacağı belirtilen Trump, yüksek askeri maliyetler açısından ABD’nin “dünyanın jandarması” olma konumundan vazgeçecek gibi görünüyor.

Trump ABD’sinin DAEŞ’e karşı Musul ve Rakka’daki mücadeleyi sürdüreceği vurgulanan raporda Rusya’yı muhtemel bir ortak, Çin’i ise tehdit olarak gördüğüne değiniliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here