İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘ekmek’ kavgası..

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Halk Ekmek, mobil ekmek büfelerinde İstanbullulara ucuz ekmek hizmetine başladı. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ortaya çıkan bir genelgesi, ‘ekmek’ kavgasını başlattı. Bakanlık genelgesine göre mobil araçlarda ekmek satışı yasaklanıyor.

Ekmek satışını devam edeceğini belirten İBB Sözcüsü Murat Ongun, “İstanbul Halk Ekmek, mobil hizmet araçları ile İstanbullulara sağlıklı ve ucuz ekmek hizmetini her koşulda sürdürecektir. Vatandaşlarımız kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili endişe etmesin. Gerekirse ihtiyaç duyduğunuz ekmeği evinize teslim ederiz.” dedi.

Yeni bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı ise yasak haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. “Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir.” denilen açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir.” ifadeleri yer aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, şöyle konuştu: “Zaten devam edecekti. Dün yazılan yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz, ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kastetmedekilerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul’da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir. Bütün kamu kurumları, ‘Ben bu hizmete nasıl katkıda bulunabilirim’ diye hareket etmelidir ve bu bilinçte karar almalıdır. Dünkü karanın ilk intibaı hepimizi çok üzmüştür. Tarım Bakanlığı’nın bu süreci ifade etmediğini açıklaması, sorunu şimdilik çözmüştür. Ama ekmek davası, yoksullukla mücadele konusunda hiçbir engel tanımayacağımızı da tüm İstanbul halkına duyuralım.”

“Bir ifade karmaşışı mı vardı? Yoksa bugün düzeltilen bir durum muydu?” sorusuna ise İmamoğlu, “Onu, kamuoyunun ve hukukçuların takdirine bırakıyorum.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here