İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne füze rampası satmışlar.. 1.5 Milyon Euro

1

AK Parti döneminde yabancı bir ülke tarafından bir Arap ülkesine satışı yapılamayan füze rampa araçlarının itfaiye aracına çevrilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) satıldığı ortaya çıktı. Değeri ise tam 1.5 milyon euro.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grup Sözcüsü Tarık Balyalı’nın sosyal medya üzerinden canlı bağlantılarının bu haftaki konuğu İBB CHP Meclis Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı oldu. “Bütçesi en büyük olan daireleri bana sıralayın dedim. Bir baktım 10. sırada İtfaiye Daire Başkanlığı var.” diyen Subaşı, şöyle devam etti:

“İtfaiye Daire Başkanlığı tabii ki çok önemli. Ama, 23 tane daire başkanlığının içerisinde İtfaiye Daire Başkanlığı’nın 10. sırada olması bana böyle çok mantıklı gelmedi. Detaylarına bir bakalım neden bu kadar yüksek bütçesi dedik. Baktığımız da itfaiye yeni araç alıyor. ‘Neden, mevcutlar yetmiyor mu?’ dedim. Mevcutlar İstanbul’da kullanılmaya uygun değil dendi. Nedeni de geçen dönemde İBB’ye satılan, tanesi 1,5 milyon euro olan ve Koca Yusuf adı verilen araçların İstanbul’da sokaklara bile giremeyecek kadar büyük ve işlevsiz olması. Bunların yakıt tüketimi yüzde yüz. Tek bir firma ürettiği için bakımları çok masraflı. ‘Ne oluyor bu araçlara?’ diye sordum. ‘Orada, itfaiyenin içerisinde duruyorlar’ dediler.

Bu koca koca araçların başka ülkelerde kullanılıp kullanılmadığını sordum. Bana dediler ki ‘Bu araçlar başka ülkelerde yok.’ Meğer bunlar dünyanın hiçbir ülkesinde yokmuş, bir tek bizde varmış. Bunların alt kısmı füze rampasıymış. Bir yabancı şirket, bir Arap ülkesine bu araçları füze rampası olarak satacakmış ama onlar bu araçları beğenmemiş. Bunun üzerine araçları itfaiye aracı olarak değiştirerek İBB’ye satmışlar. Gerçekten akıl alır gibi değil.”

1 YORUM

  1. Bu haber gerçekten doğruysa, bu iş bürokratlar ve sözde sorumlular, devlet yetkilileri düzeyinde bu ülkenin sahipsiz olduğunun bir başka delilini teşkil eder. Bundan daha güzel meclis arraştırma önergesi konusu olabilir mi? Bu yamuk iş ne zaman olduysa ve olduranlar kimse, bunun onaylanması işinde kimin sorumluluğu ve imzası varsa meydana çıkarılsın. Buna göre görevi istismardan, israfa körükle gitmekten, bu milletin omuzlarına eşek yükü kadar borç bindirmenin türkçesi olarak yargılansın ve cezasını çeksin. Suçu sabit ise böyle iğrençliklere son verilmesi yönünde bir nebze daha etkili olması açısından bu kişi veya kişiler İstanbul’da Taksim meydanında, Ankara’da Ulus meydanında ibret-i alem için bir hafta boyunca yarı-çıplak zincire vurulsun, bu ülkeye sahip çıkmağa çalışan, o meydanda gelip geçen vatandaşlar bunların suratlarına tükürsün… Etkinlik açısından bu iş Anıtkabire sığınarak maneviyat aramaktan, o’na özlem duymaktan daha faydalıdır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here