İstanbul Yeni Havalimanı Dünya Mimarlık Festivali WAF’tan Ödül Aldı

0

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen dünya mimarlık festivali, Almanya’nın başkenti Berlin’in ev sahipliğinde tarihi otobüs deposu Arena Berlin’de yapıldı.

16-18 Kasım tarihleri arasında yapılan organizasyonda, 58 ülkeden 343 proje kendi kategorilerinde yarıştı.

Hâlihazırda uygulanmış veya gelecekte uygulanacak olan; okuldan camiye, müzeden metroya, birçok farklı yapının kendi kategorisinde yarıştığı bu festivalde, farklı ülkelerden katılan tasarımcılar bir araya gelerek, tasarım süreçlerini, proje yaklaşımlarını ve konseptlerini anlatan sunumlarını katılımcılarla ve dünyanın önde gelen mimarlarından oluşan süper jüri kadrosu ile paylaştılar.

Aslında İstanbul Yeni Havalimanı 2014 yılında da aynı festivale katılmıştı. Projenin ilk tasarımcısı olan Nordic Office of Architecture projeyi ayrıntılı bir şekilde anlatmış, ancak o yıl ödül alamamıştı. Bu yıl düzenlenen festivalde ise ‘Gelecek Projeler’ (Future Projects) ana kategorisinin ‘Alt Yapı’ (Infrastructure) başlığı altıda yarışarak tasarım ödülünü kaptı. Ödül, 18 Kasım günü düzenlenen törende İGA (İstanbul Grand Airport) CEO’su Yusuf Akçayoğlu’na takdim edildi.

Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon konsorsiyumunun İGA adıyla inşasına devam ettiği İstanbul yeni havalimanı projesi 4 fazda yapılacak. 1.3 milyon m² ile dünyanın tek çatı altındaki en büyük terminal binası olma özelliğini taşıyacak projenin ilk fazı olan 90 milyon yıllık yolcu kapasitesine sahip terminal binası ve üç pisti 2018 yılında hizmete açılacak. Tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya çıkarılabilir kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacak. Ayrıca, projede yer alan; 400’den fazla yerli ve yabancı markanın bir arada bulunacağı 53 bin m2 büyüklüğündeki Duty Free alanı Dünya’nın en büyüğü, 24 bin araç kapasiteli kapalı otoparkı ise Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğine sahip.

Mimarlık festivalinde aldığı ödül ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı binasının İngiliz Scott Brownigg firmasının öncülüğünde, Türkiye’den Fonksiyon ve TAM/Kiklop mimarlık ofisleri desteğiyle tasarlandığını belirterek, “Daha önce de İstanbul Yeni Havalimanı hava trafik kontrol kulesi ve teknik binası, 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda 2016 Uluslararası Mimarlık Ödülüne layık görülmüştü. İstanbul Yeni Havalimanı inşaatı devam ediyor ama ödüle doymuyor.” diye ekliyor.

aecom1
İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi Konsept Tasarım Yarışması’nı Kazanan Tasarım

Arslan, festivalde yarışan projelerin mimari planlama, tasarım, estetik, operasyonel konular ve inşa edilebilirlik kriterlerine göre değerlendirildiğini belirterek, İstanbul Yeni Havalimanı’nın, söz konusu ödülle Londra Well-line, Şanghay Caravanserai Havalimanı, Güney Kore Uluslararası Jeju Havalimanı, Riyad Olaya Metro İstasyonu, Stuttgart Merkez İstasyonu, Varşova Tren İstasyonu, Çin San Shan Köprüsü gibi projeleri geride bıraktığını kaydetti.

İstanbul Yeni Havalimanı kadar büyük etki yaratmasada, WAF’tan ödülle dönen bir yerli proje daha oldu. Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerinden Tabanlıoğlu Mimarlık, Beyazıt Devlet Kütüphanesi projesiyle ‘Tamamlanmış Projeler’ (Completed Project) ana kategorisinin ‘Yeni ve Eski’ (New and Old) başlığı altında tasarım ödülüne layık bulundu.

Kaynak WAF, Dünya Gazetesi, İGA

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here