İstanbul’da deprem.. 22 trafo merkezi devre dışı

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, merkez üssüne yakın 22 trafo merkezinin devre dışı kaldığını belirterek “18’i an itibarıyla devreye alındı, 4’ü de çok kısa sürede devreye alınacak.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Enerji altyapı ve üst yapılarında herhangi bir sorunumuz yok. Arz hem elektrik hem doğal gaz tarafında devam ediyor.” dedi.

Rönesans Holding’in düzenlediği Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi Teknoloji Lisansör ve Ortaklık Anlaşmaları İmza Töreni’nde İstanbul depremi hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dönmez, merkez üssüne yakın 22 trafo merkezinin devre dışı kaldığını, 18 tanesinin an itibarıyla devreye alındığını, 4’ünün de çok kısa sürede devreye alınacağını söyledi.

Enerji altyapı ve üst yapılarında herhangi bir sorununun olmadığını, arzın hem elektrik hem doğal gaz tarafında devam ettiğini belirten Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğal gazda İGDAŞ’tan aldığımız bilgiler doğrultusunda herhangi bir dağıtım şebekesinde bir sıkıntı yok. Biliyorsunuz Marmara Ereğlisi’nde büyük bir LNG terminalimiz var. Projemizde herhangi bir sıkıntı yok. Ambarlı’da Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ait doğal gaz çevrim santralleri vardı. Onlarda ilk etapta sensörler devreye girdiği için işletme durdurulmuştu. Şu an itibari ile orada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Ben 1999 büyük Marmara depreminde İGDAŞ’da yöneticiydim ve kriz merkezinin başındaydım. O günkü deprem şartlarını, koşullarını yakinen hisseden birisi olarak o tarihten sonra özellikle enerji alt yapılarında depreme karşı tedbirleri, güvenlik önlemlerini arttırıcı çalışma yerine getirildi. Bunların içerisinde otomatik gaz kesici vanalar söz konusu.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul’un tamamına kesintisiz enerji sağlandığını duyurdu. “Deprem anında Avrupa yakasında koruma amaçlı devre dışı kalan 22 trafonun tamamını 18.00 itibarıyla yeniden işletmeye aldık” bilgisini paylaşan Dönmez, “Bütün ekiplerimizle teyakkuz halindeyiz. İstanbul halkına ve milletimize geçmiş olsun.” ifadesini kullandı.

“Şu ana kadarki bize gelen bilgilerde ciddi bir yaralanma söz konusu değil.” diyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Ciddi bir hasarımız yok hamdolsun, can kaybımız yok. Tüm bakanlarımız da ve bakanlıklarımızın teşkilatları da teyakkuz halindeler.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here