İstanbul’da ‘kiralık makam aracı’ tartışması..

0

Seçim kampanyasında belediyeye AK Parti döneminde alındığını söylediği makam araçlarını Yenikapı’da sergileyeceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, araç israfını sergileme sözünü yerine getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç fazlası kiralandığı belirtilen yüzlerce araç Yenikapı Meydanı’na götürüldü.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Bu sadece ufacık bir başlangıç… Araçların devamı halka yapılan ihanetlerin ise sonu geliyor. Rantı kollayanların karşısında halkı koruyan bir anlayış ve başkan İstanbul’a nefes aldırmaya devam ediyor.” dedi.

Sayıştay raporunu twitter hesabından paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise “Bu araçların bir özelliği var. Sayıştay Raporu’na göre bunlar jet motorundan 5 kat fazla yakıt yakıyor. Örneğin 100 km’de Renault Clio: 63 litre, Fiat Doblo: 34 litre, Ford Tourneo: 42 litre tüketiyor. Kişilere tahsis edilen araçlarla İstanbul böyle soyuldu. Sayıştay açıkça bunun gerçekleşemeyeceğini ve usulsüzlük olduğunu söylüyor. O usulsüzlüğü biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu da şöyle konuştu: “Hep beraber ayağa kaldıracağız. Çok hızlı bir zamanda olmayacağını biliyorum ama kimse acele etmeyecek. Yaptığımızı da yapamadığımız da anlatacağız. Şeffaflık, bu dönemin en büyük ilacı. Bir sıradanlaşma var. ‘Ya işte, ne olacak canım, 1000 tane araç dizmiş falan filan. Ya işte şov yapıyor falan filan…’ Hani diyor ya bir tanesi, ‘Nakit para almadık!’ Bu da yeni moda! Kaynağı kim için kullanıyorsun? Bu ahbap – çavuş ilişkisi bitecek. Toplumun beklentilerini ben biliyorum: Sosyal adalet. Adaleti istemeyen var mı burada? Dolayısıyla sosyal adaleti sağlayacağız. Bu bakımdan sıfır kaygı. Çok inançlıyım.

İade edeceğiz. Bir kısmını bulamadık. Baktık, bizden önce devretmişler 23 Haziran’a yakın. Olsun. Gitti ya, önemli olan o. Sonuç şu: Umutsuz olmayın arkadaşlar. Çok önemli, değerli işler başaracağız. Dünya bize hayran! Ama öyle birilerinin dediği gibi, otobanlardan ya da otoyollardan dolayı bize hayran değil. Niye hayran biliyor musunuz? Demokrasiye olan inancımızdan dolayı hayran.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here