İşte ‘Şahsım’ dış politikasının Türkiye’yi sürüklediği nokta..

0

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Rusya’dan alınan S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları değerlendirdi.

“ABD’nin Türkiye’ye karşı ortaya koyduğu yaptırım kararlarını, emperyalizmin egemenliğimize karşı mütecaviz bir girişimi olarak görüyoruz.” diyen Türkkan, şunları söyledi: “Türk milletinin var olma sebebi tarih boyunca üzerine titrediği egemenliği ve bağımsızlığıdır. Tank yapsın diye Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nı Katar’lılara bedelsiz verdiniz; Ortada Tank yok. F-35 savaş uçakları için ABD’ye milyarlarca dolar para ödediniz; ortada uçak da yok para da yok. İşte ‘Şahsım’ dış politikasının Türkiye’yi sürüklediği nokta budur. Türkiye’nin ihtiyacı olan; akılcı ve dengeli dış politikadır.

Demokrasi yok, insan haklarını bırakın düşünce özgürlüğü yok. Gençler tweet bile atmaya korkuyor. Onları savunabilecek bir hukuk düzeninin, adaletin olduğuna inanmıyorlar. İktidar 2050, 2071 masalları anlatadursun. Bu gençler olmadan Türkiye bırakın 2071’i, 2030’ları bile inşa edemez. Gençler artık iş istiyor, liyakat istiyor, eğitimleri ile bir yerlere gelmek istiyor. Gençler sınavdan sınava koşmaktan yorulmuş. Gençler nepotizmden usanmış. Sınavlarda ilk 100’e girip kimin adamı olduğu belirsiz kişiler tarafından mülakatlarda elenmekten bitap düşmüş. Türkiye’de gençlerin yüzde 75’i artık kariyer hayalleri kurmaktan vazgeçmiş.  İşsizlik o kadar büyük bir sorun ki genç işsizlerin yüzde 75’i karın tokluğuna bile çalışmaya razı.

Tüm bunların sebebi başta istikrar ve gelecek vadetmeyen, yoksulluk ve fukaralıktan başka bir şey getirmeyen bu ucube sistem. Gençler AK Parti iktidarının ve iktidarın hamili kart yakınlarının geleceği nasıl çaldığını görüyor. Gençlik, içindeki öfkeyle ilk sandıkta iktidara çok ağır bir tokat atacak. İktidarın en büyük korkusu o gençlerin sandığa gitmeleri. Hatırlarsanız sosyal medya yasasını da yeni nesli, yani zekasına yetişemedikleri Z kuşağını susturmak için çıkardılar.

Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken Sayın Bakan, ‘Sayın Bursa Milletvekilimiz Ahmet Erozan’ın ‘Bütçeyi iktisatlı kullanın. Yılın ikinci yarısı alacağız’ sözlerine cevap verirken, ‘Seçim olsa da iktidarın size verilmeyeceğini biliyorsunuz’ şeklinde bir ifade kullandı. Dün bu basın yayın organlarında da yer aldı. Sayın Bakan bunu net olarak ifade etmeli. AK Parti iktidarının böyle bir düşüncesi var. Bunlar seçimi kaybederse iktidarı teslim etmemek gibi bir zanna kapılmışlar.  İktidarın bu konuda başka bir maksadı mı var? Bakın buradan söylüyorum; Bu çok tehlikeli bir oyun. Türkiye böyle bir oyunu seyretmez, Milletimiz bunun gereğini yapar. Türkiye bunları taşıyamıyor, 2021 yılında seçim var seçimlerde Ak Parti iktidarı gidecek. Bunu kendileri de çok iyi biliyor, bu hezeyanları ondan. Bu kadar net.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here