İstifası askıda kaldı!..

0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, pazar günü Instagram hesabından istifa ettiğine dair bir açıklama yayımladı. Gerekçe olarak ise sağlık sebeplerini gösterdi. Ancak kulislerde dolaşan bilgiler, bakanın istifa nedeninin Merkez Bankası Başkanının değişiminden kaynaklı olduğu yönünde.

Bakanlık kaynakları ile AK Parti’nin önde gelen isimlerinden yapılan açıklamalar, bakanın istifa ettiğini doğruladı. Ayrıca yetkili ağızların yaptığı açıklamalarda, son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyeceği, takdirin ona ait olduğu belirtildi.

Ancak şu saate kadar Erdoğan’dan bu istifayı kabul edip etmediğine yönelik bir açıklama gelmedi. Albayrak’ın istifasıyla birlikte bir kabine revizyonu olup olmayacağına dair bir bilgi de yok.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, şimdilik askıda görünüyor. Resmi olarak Bakan Albayrak, hala kabinedeki görevine devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan konuya ilişkin bir açıklama gelir mi; net bir bilgi yok.

Şu saat itibariyle dolar kuru 8,38’den işlem görürken euro ise 9,97’den işlem görüyor.

Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Albayrak, “Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle devam etmeme kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.” demişti.

Meclis’in 25-26 ve 27. dönemlerinde İstanbul milletvekili olan Albayrak, 64-65 ve 66. hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapmıştı. Albayrak, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesi kurulduğunda Temmuz 2018’de Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here