İstikrarın sembolü Fenerbahçe ve Advocaat dokunuşları

0

Fenerbahçe emin adımlarla daha iyiye gidiyor. Takım oyunu, oyuncuların form durumu her geçen hafta gelişiyor. Bir takımın üstelik deplasmanda 1-0 geriye düştüğü maçta farka gitmesi elbette zor bir iş. Çaykur Rizespor maça hızlı başladı, öne geçti ama o andan itibaren kendi yarılanlarında beklemeye geçtiler, kontratak fırsatı kovaladılar. Bu durum önde oynamayı seven Fenerbahçe’nin işini kolaylaştırdı. Karmaşık kanat organizasyonlarını düşünmeden basit sade bir biçimde kaleye direk gitmeye başladılar. Futbolun en temel hareketlerinden şut eylemini etkili bir şekilde kullandılar. Kaleyi bulan dört şuttan dördü gol oldu. Maç boyunca 12 şuttan altısı isabetliydi. Fenerbahçe 28 golle ligin en çok gol atan takımı durumuna geldi. Beş haftada 15 puan toplayan Sarı Lacivertliler kazanma alışkanlığını da pekiştirmeye başladı.

Sezona kötü başlayan Fenerbahçe’deki bu değişimin en büyük mimarı Teknik Direktör Advocaat’tır. Onun yerinde dokunuşları, açık sözlü, ne istediğini ifade edebilen pozitif yaklaşımını oyuncularına geçiren bir teknik adam olarak Fenerbahçe’nin neredeyse her oyuncusunu hazır hale getirip takıma katkı sağlayan bir yapıyı kurmasını bildi.

Kanatta oynamak istemeyen Alper’in bu isteğine cevap verip onu orta sahada merkezde daha verimli kullanması bu oyuncunun daha mutlu ve verimli oynamasını sağladı. Alper sahanın en iyileri arasındaydı. Onun performansının artması Mehmet Topal’ı da rahatlattı, bu oyuncunun savunma özelliğinin yanı sıra hücuma yaptığı katkıyı da artırdı. Orta sahadan daha etkili paslar gelmesi Fenerbahçe’nin rakip ceza alanında daha çok tehlike yaratmasına yol açtı. Mehmet Topal’ın birinci ve ikinci goldeki bir asist ve asist öncesi pasla katkısı Fenerbahçe orta sahasının mükemmele yolculuğunun habercisiydi. Souza her zamanki gibiydi. Orta saha sanki Mehmet Topal, Alper ve Souza olarak ezberlenecek gibi.

Aatif da kendini geliştirerek takıma katkısı oynadığı her maçta biraz daha artıyor. Advocaat’ın ona şans vermesi, güvenini kazanması işe yaramış, bu Avrupa kadrosu için etkili bir oyuncu daha kazanıldı demektir.

sec

Sow maçı keyifli hale getiren bir performans sergiledi, attığı gollerdeki görsel katkısı Manchester’dan sonra dün de attığı rövaşata golü Fenerbahçelileri bir hayli mutlu etti. Moussa Sow Fenerbahçe’nin en formda oyuncusu Jeramin Lens’in sağ kanadında oynayıp hat-trick yaptı. Fenerbahçe’de kimsenin yokluğu aranmıyor.

sow

Van Persie etkisiz görünmüş olabilir, yakın markajda olan oyuncuların da takım arkadaşlarına alan açma konusunda büyük faydası dokunur. Kaleci Volkan maç boyunca hiç sıkıntı çekmedi, ona pek iş düşmedi, golde yapacağı bir şey yoktu. Defans her zamanki gibi sağlamdı, Şener çok çalıştı.

Fenerbahçe beşte beş yaptı, zirvede daha sağlam kalacağını gösterdi. İdeal on bir için büyük aşama kaydetti. Fakat her şeye rağmen bu hızlı ve istikrarlı gelişim hafta sonu oynanacak olan Beşiktaş maçının kolay geçeceği anlamı taşımıyor. Mücadele ve pozisyon açısından heyecanlı bir derbi izleyeceğimizi düşünüyorum.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here