İtalya’da ölü sayısı bini aştı..

0

İtalya’da yeni tip koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1016’ya yükseldi. Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 126 bini geçti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronavirüsle mücadele için Sağlık Bakanlığının ihtiyaç listesini “ACİL” başlığıyla Twitter hesabından paylaşarak tüm dünya ülkelerini İran’a yardıma çağırdı.

Kovid-19’la mücadelede sağlık personelinin ön saflarda cesurca savaştığını belirten Zarif, “Onların çabaları, halkımızın ilaç ve teçhizata erişimini engelleyen kısıtlamalardan kaynaklanan büyük eksikliklerle baltalanıyor.” ifadelerini kullandı. Mesajına Sağlık Bakanlığının acil ihtiyaç listesini ekleyen Zarif, “Virüs, ayrım yapmıyor. İnsanoğlu da yapmamalı.” diye yazdı.

Zarif’in paylaştığı 30 satırlık acil ihtiyaç listesinde, 172 milyon koruyucu maske, 100 milyon eldiven, 3 milyon 200 bin Kovid-19 tespit kiti, 1000 suni solunum cihazı gibi birçok teçhizat ve ilaç bulunuyor. ABD yönetimi, 8 Mayıs 2018’de, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran’a yaptırımları geri getirmişti.

Washington’un doğrudan İran sağlık sektörüne bir yaptırımı söz konusu olmamasına rağmen tek taraflı bankacılık yaptırımları ve ABD’nin yaptırım listesine alınmaktan çekinen yabancı şirketlerin Tahran’la ticaret yapmaktan kaçınması, İran’ın sağlık malzemeleri ve ilaç ithalatını zorlaştırıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 28 Şubat’ta Kovid-19’la mücadele eden İran’a yardım teklifinde bulunmuştu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 4 Mart’taki kabine toplantısında, “Onlar (ABD) merhamet maskesi takarak ‘İran halkına yardım edelim.’ diyor. Siz eğer samimiyseniz en azından ilaç yaptırımlarını kaldırın.” ifadelerini kullanmıştı.

Zarif de ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının ülkedeki Kovid-19 ile mücadelede ihtiyaç duyulan kaynakları tükettiğini söylemişti.

Hastalığın ortaya çıktığı Çin ve İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran’da, virüs ilk kez 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı. Ülkede koronavirüse yakalananların sayısı 10 bini aşarken can kaybı 429’a yükseldi.

Reklam

İran’ın eski Vatikan Büyükelçisi ve ülkenin önde gelen din adamlarından Hadi Hüsrevşahi, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi, eski Şam Büyükelçisi Hüseyin Şeyhulislam ve Tahran Milletvekili Fatma Rehber de yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar ve 24 milletvekilinin virüse yakalandığı açıklanmıştı. Salgınla mücadele kapsamında büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturulmuştu. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verilmiş, sportif ve sanatsal faaliyetler de 20 Mart’a kadar iptal edilmişti.

Suudi Arabistan’da vaka sayısı 45’e yükseldi

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı 4 bin kişiye yapılan incelemeler sonucu virüs tespit edilen kişi sayısının 45’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, tokalaşmama ve 50’nin üzerinde katılımın olduğu davetler düzenlememe çağrısında bulunuldu. Virüsle mücadele kapsamında, Suudi Arabistanlılar ile ülkede ikamet edenlerin AB üyesi ülkeler, İsviçre, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Filipinler, Sudan, Etiyopya, Güney Sudan, Eritre, Kenya, Cibuti ve Somali’ye yapacağı seyahatler askıya alınmıştı.

Yine bu kapsamda sinema salonlarındaki film gösterimlerinin geçici olarak durdurulması kararlaştırılmıştı. Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’da Kovid-19 vaka sayısını 21 olarak açıklamıştı.

Kontrol edilebilir bir pandemi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Miller (BM) Cenevre Ofisi nezdinde görevli ülke diplomatlarına hitaben konuşma yaptı.

Reklam

“Bildiğiniz üzere dün Kovid-19 salgınının bir pandemi (salgın) olarak nitelendirilebileceğini söyledim. Bu kolay aldığımız bir karar değildi.” diyen Ghebreyesus, kararda iki ana etmenin önemli rol oynadığını, bunlardan ilkinin virüsün “yayılma hızı ve ölçeği” olduğunu bildirdi.

Ghebreyesus, “pandemi” nitelendirilmesine yönelik bazı ülkelerin tutumunu eleştirerek, “İkinci neden de şu ki; Sık sık uyarılarımıza rağmen bazı ülkelerin siyasi iradelerini ortaya koyarak bu tehdidi kontrol altına alma konusuna gereken düzeyde yaklaşmaması bizi derinden endişelendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde 118 ülkeden 125 bin Kovid-19 vakasının bildirildiğini belirten Ghebreyesus, son iki haftada Çin dışındaki ülkelerde vaka sayısının yaklaşık 13 kat, etkilenen ülke sayısının da yaklaşık 3 kat arttığına dikkati çekti. Ghebreyesus, “Açık olalım, (virüsü) pandemi olarak açıklamamız ülkelerin buna karşı mücadeleden vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez.” diye konuştu.

Böyle bir tutumun “yanlış ve tehlikeli” olduğuna işaret eden Ghebreyesus, tam tersine ülkelerin virüsün yayılmaması için iki kat daha fazla mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. Ghebreyesus, “Bu kontrol edilebilir bir pandemi. Temel halk sağlığı önlemlerinden vazgeçmeye karar veren ülkelerde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.” ifadesini kullandı.

Tüm ülkeleri virüse karşı kapsayıcı tutum almaya çağıran Ghebreyesus, bütün ülkeleri sağlığın korunması, ekonomik ve sosyal bozulmanın önlenmesi ile insan haklarına saygı gösterilmesi arasında iyi bir denge kurmaya davet etti.

Ghebreyesus, dün DSÖ’nün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen “pandemi” kararını açıklamıştı. DSÖ’nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini, virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayan Ghebreyesus, “Bundan dolayı Kovid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık.” diye konuşmuştu.

Beyaz Saray, Kongre ve Pentagon, ziyaretçilere kapandı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedbirlerin sıkılaştırıldığı ABD’de önemli ziyaret destinasyonları arasında yer alan Beyaz Saray, Kongre Binası ve Pentagon’da da yeni adımlar atıldı.

Beyaz Saray, virüse karşı alınan önlemler nedeniyle bütün halka açık turları iptal etti. Daha önceden Beyaz Saray ziyareti için rezervasyon yaptıran kişiler de ilgili işletmelerle iletişime geçmeye yönlendirildi. ABD Kongresinden yapılan yazılı açıklamada, Kongre binalarına yapılan ziyaretlerin bugün 17.00’den itibaren 1 Nisan’a kadar askıya alındığı kaydedildi.

Kongre ve Senato binalarına sadece Kongre üyelerinin, çalışanların, gazetecilerin ve resmi iş için gelenlerin kabul edileceğinin altı çizildi. Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah da Twitter’dan yaptığı açıklamada, bu sabah itibarıyla halka açık turların iptal edildiğini bildirdi.

Farah, “Haftalık 2 binden fazla ziyaretçimizden bu durumdan dolayı özür dileriz ancak bizim ilk önceliğimiz, halkımızın güvenliği.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi, Kovid-19 şüphesiyle kendilerini karantinaya aldı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun eşi Sophie Trudeau’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) belirtileri olduğu ve test sonuçları belli olana kadar Trudeau çiftinin kendini karantinaya aldığı belirtildi.

Kanada Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, söz konusu belirtilerin Trudeau çiftinin Londra’ya yaptığı bir ziyaret sonrasında ortaya çıktığı, bu sebeble eşinin yanı sıra Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da test sonuçları gelene kadar kendilerini karantinaya aldığı bildirildi.

Kanada’da 34’ü Ontario’da, 32’si British Columbia’da, 7’si Alberta’da ve 4’ü Quebec’te olmak üzere 77 Kovid-19 vakası bulunuyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here