İzmir esnafından ‘batıyoruz’ feryadı!..

0

İzmir’de esnaf, Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle artık evine ekmek götüremez hale geldiğini belirterek “Batıyoruz” uyarısı yaptı.

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, dernek merkezinde basın açıklaması yaparak “Açıklanan destek paketlerinden 8 milyon esnafın 400 bini bile yararlanamadı. Sadaka değil, çok küçük desteklerle ayakta kalabilecek kadar mali destek bekliyoruz.” dedi.

Evren Laçin, Türkiye’nin her yerinde esnafın zor durumda olduğunu ve açıklanan milyarlarca liralık kredi ve destek paketleri ile vergi muafiyetlerinden sınırlı esnafın yararlanabildiğini açıklayarak “Bir kısmı kayıtsız olmak üzere ülkemizde sayıları 8 milyona yakın sabit ve seyyar esnafın yüzde 5’ine tekabül eden 400 bin esnaf bile yararlanamadı. Devletimizden vergisel desteklerle, muafiyetlerle, mali desteklerle büyük oranda gelir kaybına uğrayan esnafımıza gelir garantisi fonlarıyla desteklenmesini talep ediyoruz.” dedi.

“ESNAF EVİNE NASIL EKMEK GÖTÜRECEK”

Seyyar esnafın enflasyona göğüs gererek çalıştığını aktaran Laçin şunları söyledi: “Bizler karda, yağmurda sokaklarda devasa servetler yaratmak için değil, evlatlarımıza bir lokma ekmek parası götürmek için günlük çalışıyoruz. Azığı katık yapıyor; pazarlarda köşe başlarında, kaldırımlarda, metro girişlerinde vatandaşımız temel ihtiyaçlarını bizlerden karşılıyor. Biz seyyar esnaflar olarak sadaka istemiyor, yerine getirdiğimiz bu kamusal görevimizin takdir edilmesini; ayakta kalabilmek için ihtiyaçlarımıza giderecek kadar mali desteklerin devletimizden bekliyoruz.”

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da İzmirli esnaf sanatkarların deprem şokunu atlatamadan yürürlüğe giren Covid-19 tedbirleri ile iyice sarsıldığını belirtti. Mutlu, “Ben doktor değilim, bilim kurulunun görüşlerine ve hükümetin uygulamaya koyduğu tedbirlere saygılıyım. İşyerleri açılsın demiyorum, zaten kapanan üyelerimiz de sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Ama esnaf akşam evine, ailesine nasıl ekmek götürecek? Kredi borcunu, kirasını, ödemelerini nasıl karşılayacak? Esnaf kesimi için acil desteklerin hayata geçirilmesi gerekiyor, esnaf sanatkarlarımızın dayanacak gücü kalmadı.” diye konuştu.

“150 BİN AİLE ZORDA, ALINAN ESNAF KREDİLERİN ÖDEME ZAMANI GELDİ”

Pandemi tedbirleri nedeniyle pek çok meslek kolunun kepenklerini indirdiğine dikkat çeken Başkan Mutlu, esnafla ilgili şu sayısal bilgileri verdi:

“Marttan bu yana işyerini açamayan, açsa bile iş yapamayan üyelerimiz zor durumda. Yeni uygulama ile İzmir ili genelinde; 6.926 (kahvehane, çay bahçeleri, oyun salonları vb) işyerinin faaliyetleri durdurulmuş, 25.564 (lokanta, restoran, bakkal, berber, kuaför vb) iş yerinin çalışma saatlerine sınırlama getirilmiş ve 7.713 (servis, kantin, kırtasiye vb.) işyeri dolaylı olarak etkilenmiştir.  40.203 işyeri, yanlarında çalışanlar ile birlikte yaklaşık 150 bin aile yani 600 bin kişi geçim sıkıntısına düşmüştür. Esnaf ailesinin sağlık, gıda, eğitim ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Kirasını, vergisini, borcunu nasıl ödeyecek? Geçen sefer kullanılan destek kredilerinin bile vadesi geldi, işyeri kapalı olan esnaf kredi geri ödemesini nasıl yapacak?” dedi.

HÜKÜMETTEN 4 MADDELİK TALEP

Hükümete seslenen Mutlu taleplerini şu şekilde açıkladı:

1- Dükkânı kapalı esnafa nakdi kira desteği verilmeli,

2- Kapalı işyerinde su, elektrik, doğalgaz kullanmadığı ve ortalama fatura yöntemi adil olmadığı için bu girdilerinden dolayı herhangi bir fatura ibraz edilmemeli, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri ile yükümlü olmamalı,

3- Esnaf, kendisine ait SGK yani Bağ-Kur priminden muaf tutulmalı, 2020 yılı gelir vergisinden muaf tutulmalı,

4- Bir gelire sahip olamayacağından, her ay evini geçindirebilecek kadar, asgari ücret bedeli karşılıksız nakdi yardım olarak verilmelidir.’

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here