Joe Biden: Bu yarışı açık bir üstünlükle kazanacağım.. 300’den fazla delege kazanma yolunda ilerliyorum

0

ABD Başkan Adayı Joe Biden, başkanlık seçimiyle ilgili bu yarışı açık bir üstünlükle kazanacağını savundu. “Arizona ve Nevada’da kazanacağım.” diyen Biden, şöyle devam etti: “300’den fazla delege kazanma yolunda ilerliyorum. 74 milyon Amerikalının oyunu aldık, bu ABD seçimler tarihindeki en yüksek sayı.

Henüz nihai bir zafer ilanımız yok. Bu yarışı açık bir üstünlükle kazanacağım. 40 yıldır Demokratlara oy vermeyen Arizona’yı kazanacağım. Amerikalıların ayrışmayı değil, ülkenin değişmesini ve birleşmesini istediği aşikar. Oy sayımını durdurmak isteyenler var ama buna izin vermeyeceğim.

Koronavirüs pandemisi daha da kötüleşiyor. Ekonomik toparlanma yavaşlıyor. Göreve başladığım ilk günden itibaren, bu virüsü kontrol altına alma planımızı eyleme geçireceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz. Bana oy verenler kadar bana karşı oy verenlerin de yararına çalışacağım. Ne kadar uzun sürerse sürsün, tüm oylar sayılacak. Pek çok konuda anlaşamayabiliriz ama öfkeyi ardımızda bırakalım.”

Trump: Joe Biden haksız yere başkan olduğunu açıklamamalı

Ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlerin kazananı henüz netleşmezken, Cumhuriyetçi başkan adayı Trump, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Trump, “Joe Biden haksız yere, başkan olduğunu açıklamamalı. Ben de aynı iddiada bulunabilirdim. Hukuki muameleler daha yeni başlıyor.” ifadelerini kullandı. Seçim gecesi tüm kritik eyaletlerde üstünlüğü olduğunu ancak bir gün sonra bu avantajı “esrarengiz bir şekilde” kaybettiğini belirten Trump, bu eyaletlerde hukuki yollara başvurabilecekleri değerlendirmesinde bulundu.

ABD, sonuçları henüz kesinleşmeyen başkanlık seçimlerine kilitlenirken, oy sayımın bitmediği Philadelphia’da uluslar muhafızlar sokaklara indi.

Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat Joe Biden destekçilerinin karşıt gösteriler düzenlediği kentte, polis her iki taraf arasında herhangi bir taşkınlık yaşanmaması için bariyer oluşturdu. Trump destekçileri daha çok ”Trump-Pence” ve ”Oyları çalmaya son verin” yazılı pankartlar taşırken, Biden destekçileri ise ”Tüm oylar sayılmalı” ve ”Trump-Pence defol” yazılı dövizler taşıdı.

ABD’de 3 Kasım Salı günü yapılan seçimlerde, başkanın yanısıra Kongrenin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato’nun yeni düzeni için de oy kullanıldı. 

Associated Press’in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, şu anda hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, 100 sandalyelik Senato’da 48’er sandalyeyi garantiledi.

Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerinde birer ve Georgia eyaletinde iki sandalye için yapılan seçimlerin sonucu henüz netleşmedi. Kuzey Carolina ve Alaska’da Cumhuriyetçiler önde götürüyor. Bu durumda Cumhuriyetçilerin senatör sayısı 50’yi görebiliyor.

Ancak Georgia eyaletindeki iki yarışta da hiçbir aday yüzde 50 çoğunluğu yakalayamadı. Bu eyaletteki iki koltuk için ocak ayında ikinci tur seçimler olacak. Bu durumda her iki partinin de 51 senatörü bulamayacağı göz önünde bulundurularak, Senatoda kimin çoğunlukta olacağı ocak ayındaki ikinci tur sonuçlanana kadar bilinmezliğini koruyacak.

Cumhuriyetçi Parti, Pensilvanya’daki oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme’ye başvurdu

ABD’de 3 Kasım Salı günü yapılan başkanlık seçimlerine ilişkin belirsizlik devam ediyor. ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın dün akşama kadar önde götürdüğü, ancak posta oylarının etkisiyle Demokrat Joe Biden’ın bu sabah öne geçtiği Pensilvanya’daki oy sayımı yargıya taşındı.

3 Kasım’dan sonra seçim merkezlerine ulaşan posta oylarının sayılmaması için Yüksek Mahkeme’ye başvuran Cumhuriyetçi Parti, daha önce eyalet mahkemesi tarafından alınan “6 Kasım’a kadar ulaşan posta oyları sayılır” şeklindeki kararın geçersiz sayılmasını istiyor.

Seçimlerin en kritik eyaletlerinden biri olan ve 20 delegesi bulunan Pensilvanya’da oyların yüzde 96’sı sayılmış durumda ve Biden, Trump karşısında yaklaşık 13 bin oyla yarışı önde götürüyor. Biden’ın 253, Trump’ın ise 214 delegeyle sürdürdüğü başkanlık yarışını kazanmak için adaylardan birinin 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

Ülkede, özellikle Müslümanların siyasi ve sosyal alandaki hakları için mücadele eden sivil toplum kuruluşları Jetpac, Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ve MPower Change tarafından ortak hazırlanan “Müslüman olarak Tanımlanan Adaylar 2020” raporu yayımlandı.

Raporda, 2020 seçimlerine ABD’deki 24 eyaletten 110 adayın oy pusulalarına girerek seçmenin karşısına çıktığı ve bu 3 kuruluşun kendisini Müslüman olarak tanımlayan siyasetçilerin seçim sürecini haritalamaya başladığı zamandan bu yana bu sayının en yüksek rakam olduğu vurgulandı.

CAIR Başkanı Nihad Awad, Müslüman Amerikalıların ülkede uzun yıllar dışlanma tehdidine karşı mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, “Göreve gelen ve kazanan Amerikalı Müslümanlar bunu, her Amerikalının medeni haklarının korunduğu adil bir gelecek arayan çeşitli koalisyonlar kurarak başardı.” ifadelerini paylaştı.

Rapora göre, ulusal düzeyde Kongre için 7 eyalette 8 aday yarıştı, Minnesota’dan İlhan Omar, Michigan’dan Rashida Tlaib ve Indiana’dan Andre Carson Temsilciler Meclisindeki koltuklarını korumayı başardı.

Eyalet düzeyinde ise Madinah Wilson-Anton Delaware’de, Samba Balde Wisconsin’da, Christopher Benjamin Florida’da, Nafisa Fai Oregan’da, İman Jodeh Colorado’da, Fady Qaddoura Indiana’da ve Mauree Turner de Oklahoma’da olmak üzere 7 aday da eyalet yasama meclislerine girmeyi başardı.

6 eyalette 29 Müslüman aday yerel belediye başkanlıkları için yarıştı, 12 aday seçilmeyi başardı. Yine 18 eyalette 29 Müslüman aday şehir meclisi için yarıştı, 20 aday seçimleri kazandı.

8 eyalette 9 Müslüman aday ilçe yönetimi için seçime gitti, 6’sı kazandı. Değişik eyaletlerde yerel yargı pozisyonları için de 5 Müslüman adaydan 4’ü seçildi. Bunların dışında 5 eyalette 28 Müslüman adaydan 12’si bulundukları bölgelerdeki okul yönetimlerine girmeyi başardı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here