Joe Biden’a tebrik yağıyor..

0

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. başkanlık seçimlerini kazanan Demokrat aday Joe Biden’a tebrikler gelmeye başladı. Joe Biden ise ABD saatiyle 20.00’de (TSİ 04.00) zafer konuşması yapacak.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, tüm Amerikalılara Biden’a “bir şans” verme çağrısı yaptı ve Biden’ı kutladı. Askeri darbeyla görevden uzaklaştırılan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise Biden’ın ABD seçimlerini kazanmasına ilişkin “Trump’ın yenilgisi, ırkçı ve faşist politikaların yenilgisidir. Müdahaleci uygulamaları ve Dünya Ana’ya yönelik insanlık dışı saldırıları da mağlup edildi.” dedi.

Demokrat aday Biden’ı tebrik edenler arasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi de yer aldı. 2016 başkanlık seçimlerini Trump’a karşı kaybeden Hillary Clinton, Biden’ı tebrik etti. Twitter’dan açıklama yapan Clinton, “Seçmenler konuştu ve Joe Biden ile Kamala Harris’i başkan ve başkan yardımcısı olarak seçti.” ifadelerini kullandı.

Clinton, seçim sonuçlarına ilişkin de “Bu tarihi bir başarı, Trump’ın defedilmesi ve Amerika için yeni bir sayfa oldu. Bunun olmasına destek verenlere teşekkür ederim. Bundan sonra hep beraber.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Demokrat aday Biden’a kutlama mesajında şunlar ifade etti: “Başkan Biden ile müstakbel işbirliğini dört gözle bekliyorum. Zamanımızın büyük zorluklarıyla başa çıkmak istiyorsak, transatlantik dostluğumuzun yeri doldurulamaz.”

İngiltere, İrlanda ve Belçika başbakanları Biden’ı tebrik etti. Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Othmar Karas, Biden’ı tebrik ederek “Tüm dünyayı yeniden ‘birleştirmesini’ ve ayrışmanın üstesinden gelmesini dilemeliyiz. (Biden) Diğer şeylerin yanı sıra, iklim konusunda Avrupa için güçlü bir ortak.” açıklamasını yaptı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD başkanlık seçimlerini kazandığı duyurulan Biden’ı kutladı. Harris, Biden ile yaptığı telefon görüşmesinin videosunu paylaştı: “Başardık, Joe!” Biden ve yardımcısı Harris, Twitter biyografilerini ‘seçilmiş başkan’ ve ‘seçilmiş başkan yardımcısı’ olarak değiştirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Nihayet net rakamların olması güzel. Bir sonraki ABD hükümetiyle çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Yeni bir transatlantik başlangıcı, yeni bir anlaşma için işbirliğimize yatırım yapmak istiyoruz.” diye konuştu. Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin başkanı Nancy Pelosi, Biden ve ortağı Harris’i kutlayarak “Cumhuriyeti koruduk! Ülkemizin ruhu adına kazandığı zaferden dolayı Joe Biden’i tebrik ediyoruz. Tarih yazan Kamala Harris’i tebrik ediyoruz. İyileşme ve birlikte büyüme zamanı. E Pluribus Unum.” ifadelerini kullandı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Biden ve yardımcısı Kamala Harris’i kutlayarak “Ülkelerimiz yakın dost, ortak ve müttefik. Dünya sahnesinde benzersiz olan bir ilişkiyi paylaşıyoruz. Sizle çalışmayı dört gözle bekliyorum.” dedi.

Trump’ın kampanya ekibinden yapılan açıklamada ise “Bu seçim henüz bitmedi. Hâlâ gidecek uzun bir yolumuz var ve Başkan Trump’ın Seçim Koruma Görev Gücü’ne katılmanız için size ihtiyacı var.” denildi.

Joe Biden kimdir?

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. başkanlık seçimlerini, mevcut Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ı geride bırakan Demokrat Joe Biden kazandı. 2008-2016 yıllarında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan yardımcılığını yapan Biden, Cumhuriyetçi rakibinden Beyaz Saray’ı alarak önemli bir başarıya imza attı.

Hem ülke geneli anketlerde hem de seçimin asıl kaderini belirleyen kritik eyaletlerdeki anketlerde yarışı Trump’ın hep önünde götüren Biden, Associated Press (AP) tarafından açıklanan “resmi olmayan sonuçlara göre” toplamda 279 delegeye ulaşarak başkan olmaya hak kazandı.

Joe Biden, 20 Kasım 1942’de Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde İrlanda kökenli Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1953 yılında ailesiyle beraber Delaware eyaletinin Claymont kentine taşındı. Delaware Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden 1965’te mezun oldu, ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk fakültesini 1969’da bitirdi ve Wilmington’da avukatlık yaptı. Henüz 31 yaşındayken 1972 yılında ABD Senatosuna seçilen Biden, en genç senatörlerden biri olarak kayıtlara girdi.

Delaware eyaletinden 37 yıl senatörlük yaptı

2009 yılının ocak ayında başkan yardımcısı olarak yemin edene kadar bu görevini sürdüren Biden, aralıksız olarak 37 yıl boyunca Delaware eyaletinin senatörlüğünü yaptı.

Biden, 2008 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koydu ancak Iowa’daki ön seçimlerde başarısızlığa uğrayınca adaylıktan çekildi.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin başkan adayı Barack Obama tarafından başkan yardımcılığına aday gösterilen Biden, 4 Kasım’da yapılan seçimleri Demokratların kazanmasıyla birlikte 20 Ocak 2009’da 47. başkan yardımcısı olarak yemin etti.

8 Kasım 2016’daki seçimleri Trump’ın kazanmasının ardından 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’e devretti. İlk eşi Neilla Hunter 1972 yılında vefat eden Biden, 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Beau adlı oğlu beyin kanserinden 2015 yılında vefat eden Biden’ın 3 çocuğu bulunuyor.

ABD başkan adaylığını 25 Nisan 2019 tarihinde yayımladığı 3,5 dakikalık video ile duyuran Biden, burada Trump’ın ülkeyi kutuplaştırdığını vurgulayarak, kendisinin halkı birleştireceğini belirtti. Ön seçim sürecinde diğer Demokrat başkan aday adayları ile hararetli tartışmalara imza atan Biden, 5 Şubat 2020 günü Iowa’da Demokrat aday adayları arasında yapılan ilk ön seçimi 4. sırada, 11 Şubat’ta New Hampshire’da yapılan ikinci ön seçimi ise 5. sırada bitirdi.

Ay sonunda Güney Carolina’da yapılan ön seçimde ivme yakalayan Biden, Demokrat rakipleri Pete Buttigieg, Amy Klobuchar ve Elizabeth Warren’ın yarıştan çekilmesiyle büyük avantaj yakaladı. 3 Mart’taki Süper salı olarak nitelendirilen ve 14 eyalette yapılan ön seçimlerin 9’unu kazanan Biden, 8 Nisan 2020’de Bernie Sanders’ın da yarıştan çekilmesiyle partisinin tek başkan adayı olarak kaldı.

Zaferi getiren eyaletler Pennsylvania ve Nevada

Biden 3 Kasım Salı günü “ABD yakın tarihinin en kritik başkanlık seçimleri” olarak nitelendirilen seçimlerde mevcut başkan Cumhuriyetçi Donald Trump ile karşı karşıya geldi. ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçları diğerlerinden farklı olarak bu yıl seçim gecesi netleşmedi ve iki aday da uzun süre başkan olmak için gerekli 270 delegeye ulaşamadı.

Bu süreçte Biden tarafı “kazanan biz olacağız” açıklamalarında bulunurken, Trump tarafı seçimlerde usulsüzlükler olduğunu iddia etti. Associated Press (AP) ajansının açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre bugüne kadar Biden 253, Trump’ın 214 delegesi vardı.

Öğlen saatlerinde 20 delegeli Pennsylvania eyaletini kazanan Biden, ülkenin 46. başkanı olmaya hak kazandı. Ardından günlerdir merakla beklenen Nevada eyaletindeki 6 delegeyi de Biden’ın kazandığı duyuruldu.

Biden’ın zaferi ülkedeki seçim tarihi açısından birçok ilki de beraberinde getirdi. Şu anda 77 yaşında olan ve 20 Kasım’da 78 yaşına girecek olan Biden, ABD tarihinde seçilen en yaşlı başkan oldu. Ülke tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleştirilen seçimlerde Biden, 74,5 milyonu aşkın oy alarak ülke tarihinde en yüksek oyu alarak başkan seçilen kişi oldu.

Biden ayrıca yaklaşık 30 yıl aranın ardından görevdeki bir başkana ilk döneminde seçimi kaybettiren ilk kişi oldu.

Öte yandan, Biden, John F. Kennedy’nin ardından ABD’nin ikinci Katolik başkanı olacak. Biden sonuçların resmileşmesi durumunda 20 Ocak 2021 günü 78 yaşında görevine başlayacak.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here