Kabe’de örtü değişim heyecanı..

0

Kabe’de örtü değişim heyecanı yaşanıyor. Haccın farzlarından olan vakfe için hacı adaylarının Arafat’ta oldukları günün sabahında, Kabe’nin örtüsü değiştirilecek.

Her yıl yenilenen Kabe’nin örtüsünün ham ipeği İtalya ve İsviçre’den geliyor. Daha sonra birkaç kez ipek yıkanıyor. Ondan sonra boyama işlemi başlıyor. Siyah renk, örtünün dış yüzü için kullanılıyor. Yeşil renk ise Kabe’nin içinde kullanılıyor. Kırmızı renk ise Mescidi Nebevi’de kullanılıyor. Boyamadan sonra işlenmesi için makinelere gönderiliyor.

Dünyanın en kaliteli ipeğinin kullanıldığı Kabe’nin örtüsünde yaklaşık 120 kilo gümüş ve altın kullanılıyor. Mekke’de bulunan Kabe örtüsünün yapıldığı fabrika, bu yıl Kabe’ye asılacak örtüyü teslim etti. İşçiler, şimdiden gelecek yılki Kabe’nin örtüsünü dokumaya başladı. Örtü, yaklaşık 8 ayda dokunuyor.

1045 Hicri tarihinde 4. Murat Han dönemindeki Kabe’nin kapısı da fabrikada muhafaza altında. Fabrikada 210 kişi çalışıyor. Her bir Kabe örtüsünün 670 kilogram tabii ipekten dokunuyor. Kabe’nin uzunluğu 14 metre, çevresi ise 47 metreden oluşuyor. Kabe örtüsünün tamamı da 658 metrekare. Kabe örtüsünün üzerinde bulunan kemer 47 metre.

Örme işleminin tamamlanmasıyla, ayetlerin yazılması gereken bölümlere makineden desen çizdiriliyor. Böylece makine aşaması tamamlanarak el işçiliği aşamasına geçiliyor. Kuşak ve diğer nakışların el emeği ile yapıldığı bölümde, çizilen desen ve yazılara göre alt kısmına sarı ipek, üstüne ise altın kaplama gümüş iplikler ile el işlemesi yapılıyor.

Burada örtünün Kuşak, Rukn Yemani, Kabe Kapısı, Hacerul Esved ve diğer bazı bölgelerine el emeği ile ayetler nakşediliyor. Tamamlanan örtü, arife günü hacı adaylarının Arafat vakfesinde olduğu sırada Kabe’ye giydiriliyor.

Örtünün maliyeti ise yaklaşık 20-22 milyon riyal (5,33 – 5,87 milyon dolar) ve paranın tamamı Suud Hükümeti tarafından karşılanıyor. Çalışanların yüzde yüzü Suudlu ve erkek. Çalışan işçiler, usta-çırak ilişkisiyle yetişiyor. Kabe’nin örtüsü, fabrika kurulmadan önce Mısır, Yemen ve Hindistan’dan geliyordu. Örtü üzerine yazılan ayetlerin hepsi Hacla ilgili ayetlerden oluşuyor. Kabe’nin eski örtüsü ise çeşitli ülke ve yetkililere hediye ediliyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here