Kadınlara yapılan şiddetin her türlüsünü kınıyorum, sizler de kınamalısınız…

1

Ocakmedya’da yazı hayatına başladığım ilk aylarda konuyla ilgili bir yazı kaleme almıştım. Cinsiyet ayrımcılığına vurgu yaparak, bunun temellerinin dinde olup olmadığını irdeledim. İsteyenler tekrar okuyabilirler.

Bunun sebebi Almanya’ya geldikten sonra gördüğüm manzaraydı. 

Konuyla ilgili söylenecek çok söz var. Hala daha aynı bakış açısında olan milyonlar var ve düşüncelerini de değiştirmeye niyetleri yok anlaşılan. 

Bunları neden ifade ettim? 

En tepe noktası, kadına fiziki şiddet ve cinayet. En yeni vahşi örneği dün yaşandı. Milli boksör olduğu söylenen bir varlık, birlikte yaşadığı öğretmenlik bölümü mezunu Zeynep Şenpınar isimli kadını BIÇAKLAYARAK öldürdü. 

Evet, öldürdü. 

İsterseniz heceleyerek yazayım, belki yapılan fiil daha anlaşılır olur: ÖL-DÜR-DÜ…

Ya anlaşılmıyor, ya da toplum olarak gerçekten ama gerçekten ŞİDDET’ten zevk alıyoruz. Bir insan öldürülüyor… 

Reklam

Bu son örnek. Buna benzer yüzlerce-binlerce olay oldu ve her seferinde KADINLAR ÖLDÜRÜLDÜ…

2019 yılında 500’e yakın kadın bu tür cinayetlerde ÖLDÜRÜLDÜ. 

Devlet bu konunun önemini sanırım tam anlamıyor. Anlamış olsaydı bu sayı artarak devam etmezdi. Evet ilk suçlu devlet.
Neden mi? 

Bu cinayetleri işleyenlere gereken yaptırım uygulanmıyor, cezalar verilmiyor. Tamam, idam yok. Bana kalsa bu suçun cezası idam olmalıydı, ama yok. Madem yok, o zaman bu suçun cezası 200 yıl hapis olsun, bakalım sonucu nasıl olacak? 

Peki şu an nasıl? 

Ceza, 25 yıldan 15 yıla indirilmiş durumda. 

‘Kendimi kaybettim’

‘Tahrik unsuru vardı’

Reklam

‘Ruhsal sorunlar yaşıyordum’…. 

İfadelere bakar mısınız? 

Bir insan ölüyor ve ifadeler bunlar…. 

Sorunun kaynağına inmemiz gerekiyor. Bu da nedir?
‘Kadın’a bakış açısının sorgulanması gerekiyor…. Dinse din, kültürse kültür, örfse örf. 

Artık YETER… 

Kadın cinayetleri oluyorsa bunun sebebi kadına şiddet. Kadına şiddet oluyorsa bunun sebebi kadına yapılan psikolojik şiddet. Psikolojik şiddet oluyorsa, bunun sebebi kadının aşağıda görülmesi, aşağılanması ve değersizleştirilmesi… 

Bütün bunların sebebi de kadına bakış açısının yamukluğu, kimse kusura bakmasın…

Mehmet Akif Ersoy’u tanırsınız. 

İstiklal şairimiz, ‘Koca karı ve Ömer’ şiirinde şöyle der: 

‘….Kenâr-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu,

Gelir de adl-i ilâhî sorar Ömer’den onu!….’

Allah, Dicle kıyısında kurdun kuzuyu kaçırmasından, Hz. Ömer’e hesap sorar der. Bir kuzu için Hz. Ömer’ e hesap sorulmasının sebebi onun halife olmasıdır. Devlet yönetmek budur, devlet yönetmenin sorumluluğu budur… 

Bütün bu kadın cinayetlerinin hesabı devleti yönetenlere de sorulacaktır. Allah bu cinayetleri işleyenlere hesap soracağı gibi; aynı şekilde o illerin valilerine, hakimlerine, yetkililerine, din görevlilerine, memurlarına, başbakanlara ve cumhurbaşkanlarına da hesap soracaktır. 

Neden? 

Yönetimde olmanın sorumluluğu olduğu için. 

Acılı bir annenin feryadı dağları deler: 

Kızım öldürüldüğünde devlet büyüklerine seslendim, başkalarının canı yanmasın diye güzel bir yasa çıkarmaları için. Ama onun öldürülmesinden bu yana geçen süreçte 2-3 bin kadın öldürülmüş. Ben her gün kadın cinayetlerini izledikçe üzülüyorum, ağlıyorum. El kadar çocuklarımıza bile zarar veriyorlar. İnsanlar artık sokakta oynayamayacak, yürüyemeyecek mi? Devlet büyüklerimize sesleniyorum: Lütfen herkes elini vicdanına koysun. Erkeklere eğitim mi veriyorlar, seminerler mi düzenliyorlar, hasta olanları tedavi mi ettiriyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, ama kadın cinayetlerini önlemek için bir şeyler yapsınlar…’

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

Kadına bakış açısında rahatsız olduğum noktaları ele aldığım videom: 

1 YORUM

 1. Sinan bey! ABD’ın George Washington Üniversitesinde(şu an eyaletin ismini hatırliyamadım) Her yıl İslam Dininde emr edilen; fakirler, yetimler,dul kadınlar, kadın ve güçsüzlere yardim vb gibi İslamın Adalet kuralları Dünyada en iyi uygulayan ülkler sıralamasında TÜRKIYE 95.DOKSAN BEŞINCI, sırada yer alırken 1.sırada New Zellanda, onu İsvec Hollanda ve diğer batılı devletler izliyor.
  İşin garp tarafı ilk 40 da hiç bir Müslüman Devleti yok…!!!

  Üzgünm ama! Maalesef sizin feryadınızi ve şu uyarınızi
  “Allah bu cinayetleri işleyenlere hesap soracağı gibi; aynı şekilde o illerin valilerine, hakimlerine, yetkililerine, din görevlilerine, memurlarına, başbakanlara ve cumhurbaşkanlarına da hesap soracaktır.” Duyacak ve başlarına gelecek felaketleri, gururdan,kibirden, millete tuzak kurmaktan, ve güç zehirlenmesinden dolay anlayacak kapasitelerde değiller, buna yok demek daha uygun olur….!!!!

  Zaten şu an Devleti ele geçirmiş milleti hizaya sokmuşların! #1 destekcileri Kadınlar…!!! Hatta bu kadınlar kendi “ÇOCUKLARINI” õmründen alip liderlerine vermesi içinde Allah dua edip yalvariyorlar.
  Ben şahsen o Video’yu izleyince şok oldum!

  Cahiliye dõneminden daha beter olmuş bir ülkenin insanları özelliklede(istisnalar hariç) Kadınları bu kadar çıldırmışlarsa Daha çok “DOĞURDUKLARI” ve büyütükleri erkek çocuklarına! Anaya,bacıya, eşe, halaya,teyzeye, nineye ve kız çocuklarına değer vermelerini öğretmek yerine onları etkeklerin, emir erileri veya hızmetçileri gibi lanse ederek büyütürlerse, bu gibi kadın cinayetleri ve istısmari tabiiki artarak devam eder.

  Diyanet….!!!!!???? Olan yani milletin vergileri ile Dini sadece Güçlülerin propagandalari, ve Egolari için kullanablara ne deneceğini yazmama gerek yok! İsteyen Kuran’I Kerim’i okusun.

  Sinan bey! Gerçekten siz hem sevgi hemde bili ile donatılmiş bir Din alimi ve Danışmanısınız.
  Sizden ve sizi yetiştiren anne ve babnızda Allah Razi olsun.🤲Amin

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here