Kadri Yıldırım hayatını kaybetti..

0

Diyarbakır’da 4 gün önce geçirdiği beyin kanaması ardından yoğun bakımda tedavi altına alının HDP eski Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, 62 yaşında hayatını kaybetti.

Siyasetçi ve akademisyen Prof. Dr. Kadri Yıldırım için HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar, şu açıklamayı yaptı:

“26. Dönem Siirt Milletvekilimiz, Akademisyen Kadri Yıldırım’ın hayatını kaybettiğini derin bir üzüntü ile öğrendik. Hayatını Kürt dili çalışmalarına adayan, sayısız bilimsel eseri ardında bırakan, binlerce öğrenci yetiştiren Mamoste Kadri’den çok şey öğrendik. Eserleri, derin birikimi bizimle yaşamaya devam edecek. Yıldırım’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve öğrencilerine başsağlığı diliyoruz.”

5 Şubat 1959’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya gelen Yıldırım, Siirt Eğitim Yüksekokulunu bitirdi. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

13 yıl öğretmenlik yaptı. 6 yıllık medrese eğitiminin 1 yıla yakın bölümünü Siirt’in Tillo ilçesinde aldı. Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yaptı. Mardin Artuklu Üniversitesinde Kürdoloji Enstitüsü Müdürü olarak görev aldı. Aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi Kurucu Dekanlığını yaptı. Kürdoloji ve teoloji alanında çalışmalarda bulundu. Kürt dili, tarihi, edebiyatı ve coğrafyası; Arap ve Fars dilleri, tarihleri, edebiyatları ve coğrafyaları alanlarında 14 kitap yazdı. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu birçok makalesi bulunuyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here