Kamp, su ve çamur altında.. Yardım bekliyorlar

0

İdlib’de yoğun yağış nedeniyle su ve çamur altında kalan Sarut kampı sakinleri, barındıkları alanın temizlenmesini, temel ihtiyaçlarının giderilmesini bekliyor.

Sarmada ilçesindeki Sarut kampı müdürü Ebu Casim, “Bulabildiğimiz en uygun yer buraydı. Ancak kış gelince, yağmur suları bütün kampları bastı.” dedi. “Kampa çakıl taşı lazım ancak maliyeti yüksek olacaktır.” diyen Casim, kampta barınanların yoğun bombardıman altında evlerinden kaçarken yanlarına eşya alamadığını ve iş bulmanın da zor olduğunu söyledi.

Casim şöyle devam etti: “Herkes bizim burada kumanya, maddi ve manevi yardım almak için kaldığımızı sanıyor. Biz, burada barınmak ilk etapta kolay olduğu için kaldık ve iyi kötü bir yer bulabildik. Ama son saldırılarda yerinden edilenler, Cebel Zaviye, Serakib ve diğer bölgelerden gelecekler, çadır kuracak ne ovalık bir alan ne dağlık bir yer bulabilecekler.”

Kamp müdürü, “Bir aydır yağmur ve çamur içerisindeyiz. Kumanya istemiyoruz. Sadece buradan suların bir an önce çıkarılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

“Üzerimizdeki elbiselerle kaçtık”

Kampta barınan sivillerden Subhiyye Birro da, “Bombardımanın nereden geldiğini bilemiyorduk. Her yer bombalanıyordu. Üzerimizdeki elbiselerle kaçtık. Burada her şeye ihtiyacımız var. Onu da Allah’tan istiyoruz. Soba, mazot, elbise, yiyecek ve içecek. Her şeye ihtiyacımızı var.” değerlendirmesini yaptı.

Birro, şunları kaydetti: “Savaş uçakları, çıkış yollarını, yani Maarratünnuman’dan çıkan ana yolu vuruyorlardı. İki çocuğum var. Geceler soğuk geçiyor. Soba ve mazot lazım.”

İdlib’in Türkiye sınırına yakın ilçelerinden Sarmada’daki kamplarda 130 aileden yaklaşık 600 sivil barınıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here