Kamu kurumlarının harcamaları belli oldu..

0

Diyanet İşleri Başkanlığı, 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bıraktı. Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcaması 875.1 milyon lira olurken, en fazla harcamayı bütçeden en fazla payı alan Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptı.

Kamu kurumlarının 4 ayda bütçeden yaptıkları harcamalar belli oldu. Cumhuriyet’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı’nın Nisan ayı harcaması 120.9 milyon lira oldu. Başlangıç ödeneği 3.1 milyar lira olan Cumhurbaşkanlığı’nın bütçesi daha sonra yapılan aktarmalarla 3.5 milyar liraya çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcama toplamı 875.1 milyon lira olarak kayda geçti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Nisan ayında 911.4 milyon lira harcama yaptı. 11.5 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 3.8 milyar lira kullanan Diyanet, 4 aylık harcaması ile toplam 7 Bakanlık’ı geçti. Diyanet’in harcaması ile geride bıraktığı bakanlıklar şöyle: İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı.

Bütçeden en fazla pay Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gitti. 4 ayda en fazla harcama da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık’ın Nisan ayı harcaması 47.3 milyar liraya çıktı. Bütçeden 468.8 milyar lira ile en fazla payı alan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 4 aylık harcamalarının toplamı 165 milyar lira oldu. Bakanlık bütçesinden ihtiyaç halinde diğer kurumlara aktarma yapabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 aylık harcama toplamı 42.6 milyar lira oldu. Sağlık Bakanlığı 60.3 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 19 milyar lira harcama yaptı. Adalet Bakanlığı 4 ayda 7.6 milyar lira, Milli Savunma Bakanlığı da 16.7 milyar lira harcama yaptı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here