Kan grubuna göre beslenme uygulanmalı mı?

1

1996 yılında Dr. Peter PJ D’Adamo  tarafından yazılan ‘’Eat right for your type’’ çok satılanlar listesine girerek büyük bir popülarite kazandı. Dr.Peter PJ D’Adamo‘ya göre kan gruplarına uygun beslenmenin, atalarımızın beslenme davranışlarını örnek aldığını, bu diyete bağlı kalmanın sağlığı iyileştirebileceğini, kronik rahatsızlıkları azaltabileceğini varsayıyor.

0 kan grubu: En eski kan grubu olarak kabul ediliyor. Bu kan grubundaki bireylerin yüksek hayvansal protein içerikli, daha çok et, balık, kümes hayvanlarını tüketmesi, sebze ve meyveyi bol miktarda tahıl ve kurubaklagilleri az miktarda, süt ürünleri, mısır ve buğdayı ise kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. D’adamo ayrıca 0 kan grubu bireylerin mide rahatsızlıklarına daha yatkın olduğunu bunun içinde çeşitli takviyeler almasını tavsiye etmektedir.

A kan grubu: 0 kan grubunun aksine bu kan grubuna sahip bireylerin tarım toplumlarına yerleştiğinde evrimleştiğine, bu yüzden daha çok bitkisel besinleri ön planda tüketmeleri gerektiğini belirtmiştir. Sebze-meyve, ananas, zeytinyağı, soya, deniz ürünleri, hindi eti ve kepekli tahıllar idealdir. Kilo vermek için bu bireyler süt, buğday, mısır, Meksika fasulyesi tüketmemelidir.

B kan grubu: B kan grubuna sahip bireylerin ise kan grubu göçebe kabilelere dayandırılmaktadır. Süt ürünleri tüketiminden faydalandıkları düşünülmüştür.

B kan grubuna sahip kişiler et, balık, yumurta, süt ürünleri, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, meyve, meyan çayı içeren bir programla kilo vermelidir. Tavuk, mısır, yer fıstığı ve buğdaydan kaçınmalıdır.

AB kan grubu: AB kan grubu olan bireyler, A ve B grubu için önerilenlerin ikisi içinde uygun olan bir programdan yararlanması gerektiğine inanılmaktadır. AB grubuna sahip kişiler süt, soya fasulyesi, kuzu eti, balık, tahıl, sebze-meyve tüketmelidir. Kilo kaybı için en iyi tercih olarak soya, deniz ürünleri, yeşil sebzeleri önermektedir. Mısır, tavuk, karabuğday ve Meksika fasulyesinden kaçınmalarını tavsiye etmiştir. Aynı zamanda D’Adamo AB kan grubuna sahip kişilerin mide asidi seviyesinin düşük olma riski olduğu için tütsülenmiş et ürünleri, kurutulmuş etler, alkol ve kafeinden kaçınmasını önermiştir.

Tüm kan grupları için önerilerine bakacak olursak ise: işlenmiş etlerden, kurabiye, börek gibi yüksek karbonhidrat içeren yiyeceklerden, paketli gıdalardan uzak durmalarını, daha çok organik yiyeceklere yönelmelerini önermiştir.

Peki kan grubuna göre diyet uygulanmalı mı?

Bu tarz popüler diyetler kısıtlayıcı bir beslenme gerektirir. Kişisel tercihleri, alışkanlıkları dikkate almaz. Sürdürülebilir değildir. Ekstra takviye kullanılması da yüksek miktarda para harcanmasına neden olur. Bu tarz beslenmenin kronik rahatsızlıklardan koruduğuna dair de hiçbir kanıt yoktur. 2013 yılında yapılan derleme çalışmasında buna dair hiçbir kanıt bulunamamıştır. 2014 yılındaki çalışmada ise kan grubuna göre diyet uygulamanın A kan grubuna sahip kişiler için önerilen bol sebze, meyve içeren diyetin, kolesterol ve kan basıncı artışın risk sağlayan faktörlerde iyileşme sağladığı bulunmuştur. Ancak bu gelişme sadece A kan grubuna sahip bireylerde değil, tüm bitkisel besinler ağırlıklı beslenenlerde görülmüştür. Bu da gerçekçi bir durum olmadığını göstermektedir. Bunun yerine sağlıklı, sürdürülebillir, yaşam tarzına uygun bir beslenme programıyla beslenmek daha kalıcı bir yöntemdir.

1 YORUM

  1. o diyeti bu diyeti yok taş devri yok akdeniz yok karadeniz bu konuda ülkemizde bayağı bir uzman var.
    her gıdayı kararında yersen faydasını görürsün.haftalık egzersiz ve yürüyüşü de buna eklersen günlük su tüketiminide ihmal etmezsen zaten ideal kilonu yakalarsın.
    şu sıralar ülke insanımız artan meyve sebze ve bakliyat et süt gibi gıda fiyatlarından dolayı zorunlu diyete başladı.
    askıda ekmek kampanyası ülke insanımızın gıda problemine ne kadar bir çözüm getirecek göreceğiz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here