Kanada ile sınırlarını kapatıyor..

0

Kovid-19 salgını ABD ve Kanada’da yayılmaya devam ederken, iki ülkenin aldığı kararı Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Trump, “Karşılıklı rıza çerçevesinde, Kanada ile olan kuzey sınırımızı zaruri olmayan geçişlere geçici olarak kapatacağız. Bu durumdan iki ülke arasındaki ticaret etkilenmeyecek. Detaylar yakında.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Kovid-19, Beyaz Saray’daki resmi ziyaretleri de vurdu. Beyaz Saray Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, İspanya Kralı 6. Felipe ve Kraliçe Letizia’nın 21 Nisan’da Beyaz Saray’a yapacağı resmi ziyaretin ertelendiği belirtildi. Açıklamada, Kovid-19 pandemisinin etkilerinin azaltılması için ABD’nin İspanya ve Avrupalı ortakları ile çalışmayı sürdüreceği vurgulandı.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ABD’de Kovid-19 vakalarının sayısı 6 bin 510’a, virüs kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı ise 115’e çıktı. ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon), asker ve sivil personelle aileleri arasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan kişi sayısı 89’a çıktı.

İran

İran’da ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 147 kişi artarak 1135’e yükseldi. İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte virüs nedeniyle ülke genelinde 147 kişinin daha yaşamını yitirdiğini bildirdi. Böylece toplam can kaybının 1135’e çıktığını aktaran Reisi, vaka sayısının da 1192 kişi artarak 17 bin 361’e ulaştığını ifade etti.

Şu ana kadar bu virüs nedeniyle tedavi gören 5 bin 710 kişinin iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği bilgisini veren Reisi, halka zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmamaları uyarısını tekrarladı. Çin ve İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran’da, virüs ilk kez 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.

Salgınla mücadele kapsamında, büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturulmuştu. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verilirken, sportif ve sanatsal faaliyetler de 20 Mart’a kadar iptal edilmişti.

Kosova Başbakanı, İçişleri Bakanını Kovid-19’la ilgili ‘panik yaydığı’ gerekçesiyle görevden aldı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova İçişleri ve Kamu Yönetimi Bakanı Agim Veliu’yu “başbakanın olağanüstü hal ilanı ile ilgili tutumuna karşı olduğu” ve “yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili panik yaydığı” gerekçesiyle görevden aldı.

Kosova Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Veliu’nun yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, “olağanüstü hal ilanı konusunda Kosova Cumhuriyeti Başbakanının tutumuna karşı olduğu” ve “Kovid-19’dan etkilenenlerin sayısının her saat arttığını söyleyerek panik yaydığı” belirtildi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Başbakan Kurti, Kovid-19 ile enfekte olan insanların sayısının saatten saate arttığı yönünde Sağlık Bakanlığı veya Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün açıklamasının olmadığını ifade etti.

Kurti, tüm kamu idaresinin, koronavirüs hasarını en aza indirmek için her türlü çabayı gösterdiğini vurgulayarak, “Hükümet kabinesi üyeleri de dahil olmak üzere merkezi yönetim yetkilileri, hem kararlarda hem de açıklamalarında ihtiyatlı davranmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Veliu’nun “Belirgin bir liderlik eksikliği gösterdiğini ve mensubu olduğu hükümetin çalışmalarını baltaladığını” kaydeden Kurti, bu nedenle Veliu’yu görevden aldığını, hükümet ortağı olan Kosova Demokratik Birliğinin (LDK) Genel Başkanı İsa Mustafa’ya bildirdiğini aktardı.

Koalisyon hükümetinin parçası olarak LDK’dan bu göreve getirilen Veliu’nun yerine yeni bakan seçilene kadar Bakan Yardımcısı Xhelal Sveçla bu görevi üstlenecek.

Öte yandan LDK Genel Başkanı Mustafa, Başbakan Kurti’nin kendisine danışmadan kararı aldığını belirterek, bu kararın kendisi ve partisi için kabul edilemez olduğunu belirtti. Mustafa, bu hareketin koalisyon anlaşmasının ihlali olduğunu, koalisyondaki partinin genel başkanına danışarak bakanların görevden alınabilmesi doğrultusunda anlaştıklarını anımsattı. Mustafa, “Başbakanın tek taraflı eylemleri zararlı, kabul edilemez ve koalisyonun bozulmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Poduyeva Belediye Başkanı olan Veliu, LDK sıralarından İçişleri ve Kamu Yönetimi Bakanlığına getirilmiş, belediye başkanı görevinden istifa etmişti. Podujava Belediyesinde 15 Mart’ta düzenlenmesi planlanan olağanüstü yerel seçimler ise koronavirüsün yayılmasını önlemek için ileri bir tarihe ertelenmişti.

Kosova’da, 6 Ekim 2019 erken genel seçimde birinci çıkan Kendin Karar Al Hareketi ile koalisyon ortağı LDK arasında 3 ay süren müzakereler sonrasında hükümet kurulmuştu. Anlaşmaya göre Kendin Karar Al Hareketi 6 bakanlık, LDK 6 bakanlık ve azınlıklar da 3 bakanlık almıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here