Kapadokya’da 15 yapının yıkımına başlandı..

0

Sabah saatlerinde Nevşehir’in Göreme beldesinde, Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarının bitişiğindeki otel inşaatının yıkımı tamamlandı. Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, peribacalarının yakınına yapılmış ve yapılmakta olan 15 yapının bugün yıkımına başlanacağını açıklamıştı.

Kapadokya bölgesinde sit alanına yapılmış ve yapılmakta olan yapıların tespitinin devam ettiğini anlatan Aktaş, bu kapsamda ev, iş yeri ve bağ evi olarak kullanıldıkları belirlenen çeşitli türlerdeki yapıları yıkacaklarını ifade etti. Aktaş, daha önce gerekli uyarılarda bulunulan yapıların da zaman kaybetmeden yıkımına başlanılacağını ifade etti.

Yıkım işlemi sırasında bölgeye gelen inşaat sahibinin kardeşi emekli öğretmen Mehmet Kardeş, “Göreme’de evlerin yüzde 80’i peribacalarının yanına yapılmış evlerden oluşuyor. Evler sonradan pansiyona dönüştürüldü.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla 13 Şubat’ta durdurulan inşaatın, Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasının ardından 14 Şubat’ta yıkımına başlanmış, inşaatta bulunan çeşitli malzemelerin alınması için önceki gün yıkıma ara verilmişti.

Göreme'de peribacaları bölgesindeki inşaat yıkıldı

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here