Kapalıçarşıdan Peşin Paraya Altın Madeni Almak

0

Kırılan Dallar Kırılan Bacaklar vs….

“Türkler’in en iyi yaptığı iş taşları kayaları bir yerden diğerine götürmek.”
Kaz Dağlarında yüzbinlerce ağacı keserek altın madenciliği yaptığı iddia olunan Kanadalı şirketin CEO’su yatırımcılara bilgi verirken bu hususun altını önemle çiziyor. 
“Biz tamamen Türk işçileri kullanacağız ve onlara lira ödeyeceğiz. Bu da bizim başlangıçta öngördüğümüz maliyetleri minimuma indirecek.”

Gerçekten de altını yeraltından çıkarmak için ciddi miktarda kayayı yerinden kaldırmanız gerekir. Görülen o ki, Kanadalı şirket bu işi Türkiye’deki işçilere gönül rahatlığı ile emanet ediyor. Hatta açıklamaları baştan sona dinlediğinizde anlıyorsunuz ki, aslında altını Kanadalıların çıkarması için tek gerekçe, altın çıkarma imtiyazını satın almış olmaları.

Bir Türk firmasının Kanada’nın zengin petrol yataklarını satın alması ile eşdeğer bir durum. Ancak böyle bir ticarette alanın satandan daha kârlı olmasını beklersiniz.
Bir diğer ifade ile satan malını iskonto etmektedir.
Çeki kırdırmakta, senedi bozdurmakta tereddüt etmemektir yapılan.

Türkiye altın madenini Kanada’ya satmış ve Kanadalı da bunu Türklere yaptıracağını beyan etmiştir.
‘Çay bizim, taş bizim, kuş bizim.’
Para Kanada’da. Altın kimde? O da Kanada’da.

Sonuna kadar serbest piyasaya inanan ve mevcut hükümeti bu konuda eleştiren biriyim. Bunu bilenler Veysi bey Veysi bey kendinle çelişme diyecektir.
Lakin bu bir çelişki değil.

Kaz Dağlarında altın varsa, bu altını Türk işçisi, Türk kamyonu ile çıkaracaksa Kanadalıya peşin para satmanın mantığı nedir..?
Bunu ister 100 milyon dolara ister 100 milyar dolara satın fark etmez. Neticede Kanada şirketi buraya yapacağı harcamayı ve ödediği peşin parayı çıkaracağını biliyorsa belli ki, burada Türkiye için ciddi bir kayıp vardır.

Böyle bir maden faaliyetinin Kanadalı firma için ifade ettiği kârı Türkiye Cumhuriyeti tespit ve teşhisten yoksun mudur?

Betondan mamul evlerin senedini yapıp halktan para toplamaya kalkan akıl, bu 100 milyon doları halka düzgün biçimde anlatıp talep etmekten, Türk halkını kendi madeninin geliri için yatırım yapmaktan neden alıkoymuştur..?

Türk halkına Kanadalı şirketin hissedarlarına anlattığı kârlılık perspektifini anlatmak çok mu zordur..? Türkiye’nin Kanada’nın insafına bıraktığı Kaz Dağlarını, kendi ülkesinin mühendisinin anlayış ve şefkatine bırakması neden esirgendi..?

İnsanın aklı almayan bir proje gibi duruyor.
Neticede buradan çıkacak olan maden altındır.
Bu ülke altını dünyadaki en iyi bilen millettir.
Her kim hicap duymaz ki, altının başkenti Kapalıçarşı kadar (Kuruluşu 1460) dahi tarihi olmayan Kanada (Keşfi 1491) gelip bizim altınımızı bizden peşin para alsın, sonra külçeleyip bize geri satsın.

Kapalıçarşı inşa edildiğinde daha Kanada portakalda vitamin bile değildi. Yerli halklar Kanada’yı sözde ıslah edecek Anglo-Frankafonlardan haberdar bile değildi.
Bizim çocukluğumuz Ontario Kurtlarının, Kaptan Swing’in hikayeleri ile geçti. Kanada’nın 200-300 yıllık tarihinin hikayesini bile yazmaktan aciz olduğu bu çizgi romanların İtalyan menşeli olmasından bellidir.
Ben bu Kazdağı Kanada hikayesini okuduğumda Ceyhun Atıf’ın Bağımsızlık Gülü şiirini düşündüm.
Ne diyordu bu şiirde Kansu :

Yerden alıp o gülü
Hangi gülü?
Bir topçu neferinin
Sakaryalı yaz toprağında
Sıcak kan gülü.

Bir basmadan alıp o gülü
Hangi basmadan?
Nazilli fabrikasından,
Pamuğumuzdan, emeğimizden,
Dokuduğumuz halk gülü..
Hoyrat ellerinden alıp o gülü
Hangi ellerden?
Uzak teksaslı çobanların
Bilmediği, uğruna can vermediği
Türkiyeli o çileler gülü..
Yerine koymak, kutsamak o gülü
Hangi yerine?
Mustafa Kemal’in bahçesine
Bir ulusun suladığı beslediği
Yediveren Bağımsızlık Gülü.!

Şiir size hikaye gelmesin, Kanadalı şirketin Kazdağında parasını peşin verdiği için kestiği bir tek ağacın dalı bile benim için bağımsızlık gülüdür.

Kardeşim gibi sevdiğim dostum bana ambulans uçakla ayağı kırık teyzenin yurda getirilişini yaz demişti bugün. Gönlü kırılmasın, yazıyorum.

Ama kırılan ağaç dallarını ve daha biz Kapalıçarşının taşlarını koyduğumuzda haritada bile olmayan bir ülkeye peşinen satılan altınımızı da yazmadan edemedim.

Şu linke tıklayın

Takdir sizindir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here