Kapatmaya karşı önlemlerimizi aldık; B, C ve D planlarımız hazır.. Sine-i Millete gitme gibi bir düşüncemiz yok

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV’de konuştu. “HDP kapatılmak mı isteniyor?” sorusuna cevap veren Sancar, “Kapatmaya karşı önlemlerimizi aldık. B, C ve D planlarımız hazır. Partiyi kapatma kararı verirlerse bizi devre dışı bırakacaklarını sanmasınlar. Halkımız da bu konuda en ufak bir karamsarlığa kapılmasın. İsim işi en kolayı. Zamanı geldiğinde, eğer böyle bir niyetleri varsa, kapattıklarında kamuoyu da iktidarın temsilcileri de görecek. Şuan için Meclis’ten çekilme ya da Sine-i Millete gitme gibi bir düşüncemiz yok ama ileri de şartlar değişirse o zaman tekrar konuşulur, tartışılır. Eğer bütün muhalefet bunu değerlendirirse, Sine-i Millet derse, o zaman HDP de bunu ciddiye alır.” dedi.

6-8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin ise Sancar, HDP’nin bu yaşananları durdurmak için hükûmet ile birlikte çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“9 Ekim’de Kobani olayları durduruldu. HDP, bu olayları durdurulması için AKP hükûmeti ile birlikte çalıştı. Ölü sayıları bile açıklanmadı. Bunu seçim malzemesi yapmak yerine, hakikatler aydınlatılsaydı yaralar da kapanacaktı. Vahşice olaylar yaşandı, acayip provokasyonlar yaşandı. Orası karanlıkta bırakılıyor. Ahmet Davutoğlu başbakanken ‘Hakikatler Komisyonu’nun kurulmasını talep ettik. Bunun çalışmalarının yapılmasına da talip oldum. Bunu olumlu karşıladı ama akil heyetler komisyonu daha sonra çalışmadı. 5 ay sonra da çözüm süreci bitti. Buradan bir çağrı yapıyorum. Tüm muhalefet partileri bir araya gelelim. Bağımsız/tarafsız bir sivil komisyon kurulsun. 6-7 Ekim olayları araştırılsın. Bu tür örnekler dünyada da var. İktidar yanaşmıyorsa, biz muhalefet olarak yapalım diyorum.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here