Karamollaoğlu: BOP Eşbaşkanlığı’na soyunanlar, bugün ceremesini çekiyor

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Ülkemizin bu hale gelmesinde dış güçlerin eli olduğu kadar, hükümetin yanlış icraatleri de dahil edilmelidir. BOP Eşbaşkanlığı’na soyunanlar bugün ceremesini çekiyor.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Ak Parti hükümeti, Irak’ın işgalinden bu yana Ortadoğu’da doğru adım atamıyor. Ortadoğu’da aklıselim ve diyalog ile çözemeyeceğimiz hiçbir problemimiz yoktur. Ama çatışmayı seçersek bu, zulmün artmasından başka hiçbir şeye yaramaz. Biz yahudi düşmanı değiliz. Ancak siyonizm belası her yerde karşımıza çıkmaktadır. İsrail şu anda kendisine birinci dereceden düşman olarak müslümanları görmektedir. Yahudileri yüzyıllarca zulümden kurtaran, koruyan biz olduk, Müslümanlar oldu.

Türkiye, zamanında Saddam Hüseyin’e oynanan oyunu görmek zorundadır. Saddam’ın içine düştüğü oyuna, bugün Türkiye gelmemelidir. İktidarlar hata yapabilir; ancak iktidarların hatalarından ders almaları beklenir. Bizim de iktidardan beklediğimiz budur.

Rusya ve Amerika, 2. Cihan Harbi’nden beridir hiçbir zaman karşı karşıya gelmediler. Her zaman bir maşa buldular. Suriye meselesinde yan yana gelmekten başka çaremiz yok, başka çözüm yolu yok. Suriyelilere ülkemizi açtık. Avrupa, bize ciddi destekler vereceğini iddia etti; ancak vermedi. Bunun üzerine biz de Avrupa’ya tepki vermek için sınır kapılarından Suriyelileri göndermeye kalktık. Bu durum ülkemize yakışmamıştır.

Ülkemizde yaşayan Suriyelilere karşı daha duyarlı olmalıyız, daha insani bir yaklaşım tarzı belirlenmelidir. Suriyelilere bir tekme de biz vurmamalıyız. Türkiye, Suriye’deki barışı, özellikle de İdlib’de barışı sağlamak zorundadır. Bölge silahsızlandırılmalıdır.

Bugün İdlib’i, ne Türkiye ne de Suriye tek başına yönetemez; çünkü izin verilmez. Dolayısı ile Türkiye barışı istiyorsa; gerekli adımları atmak mecburiyetindedir. Şehitlik, bizim için ulvi bir mertebe. Ancak biz, askerlerimizin her zaman sağ salim dönmelerini isteriz. Şimdi birisi çıkıp askerlerimizin zayiat vermeden dönmesini isterse, ona hain diyemeyiz; bu çok yanlıştır. Bu memlekette bir ve beraber yaşananın yollarını aramalıyız. En büyük ihtiyacımız bu.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here