Karamollaoğlu: Davutoğlu’nun mal varlıklarının açıklanması teklifi bizce makul

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. “Biz, insanları hiçbir zaman fikirlerini dile getirdikleri için suçlamadık. Biz adaletten yana tavır alıp mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bu vesileyle Alpaslan Kuytul’a bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Çin’in Uygurlu Müslümanlara yaptığı zulme karşı İslam Ülkeleri ortak bir tavır koymak zorundadır. Çin mallarına karşı ciddi bir boykot uygulanmalıdır. Çin açık bir şekilde insanlık suçu işlemektedir. Dünya bugün zulüm coğrafyasına dönüşmüştür. Bu zulmü en çok yaşayanlar Müslümanlardır.

Nobel Barış Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesi utanç vesikasıdır. Çifte standartın daniskasıdır. Srebrenitsa katliamı geçtiğimiz yüzyılın en kanlı olayıdır. Oradaki canileri öven birisine Nobel Barış Ödülü verilmesini asla kabul edemeyiz.

Biz işçilerin hakkı gözetilsin derken işverenin ve devletin mağdur olmasını istemeyiz. Uygun formüller elbet bulunabilir. Yatırım, talep olursa yapılır. Talep olmadan yatırım yapılmaz. Bu mantıkla ekonomi ayakta kalamaz. Dilimizde tüy bitti. Türk-İş’in yaptığı 2.558 olan asgari ücret teklifini ‘bugünlük’ makul buluyorum. Ama önümüzdeki yıl yine enflasyonun üzerinde bir zam yapılması gerekir.

Enflasyon yüzde 10 ise asgari ücret yüzde 17 olmalıdır. Aksi takdirde alınan maaş enflasyonun altında zaten eriyip gidiyor. Hükümetin yol araması lazım. Evvela asgari ücretten alınan vergiler ve işverenin üzerindeki vergilerin bazıları kaldırılabilir. Bu uygulamanın devlet ekonomisine bir yükü muhakkak olur ama bunun önlenmesi de yolsuzluk ve israfın önlenmesi ile mümkün olur.

Kanal İstanbul projesi rantabl ve fizibıl değil, karlı hiç değil. Kütahya havalimanı için 1 milyon 279 bin 352 kişilik yolcu garantisi verilmiş. Bu şu demek, Afyon, Uşak ve Kütahya’da oturan herkes bu havalimanına binecek demektir. İşte bunun adı peşkeştir. Allah aşkına bu kadar mı beceriksizsiniz. Bu mantıkla hazinede para kalmaz. Borçlanma durmaz.

Belirtilen miktarda ve sürede Kanal İstanbul projesinin tamamlanacağına ben inanmıyorum ve gemilerin oradan geçip Türkiye’ye bir şey katacağına da hiç inanmıyorum. Rusya, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’ın dünyadaki ticaret hacmi ne kadar ki buradan gemiler vızır vızır geçsin. İnsan hiç düşünmez mi, Rusya neden Kırım Yarım Adasına bir deniz üssü kurmadılar. Çünkü makul değil, karlı değil.

Bir de bu projeyi Süveyş Kanalı’na benzetiyorlar. Bunlar Süveyş Kanalı’nın ve İstanbul Kanalı’nın ne olduğunu bilmiyorlar. Süveyş Kanalı batı ile doğuyu birleştiren bir kanal. Peki İstanbul Kanalı neyi birleştirecek? Karadeniz’le Ege Denizi’ni mi? Kanal İstanbul’un bir tek sebebi vardır. Oradaki arsalar rant karşılığı satıldı ve oradan rant elde etmek istiyorlar. Bunun başka bir cevabı yok. Sadece rant. Bu mantıkla ülke büyümez, asgari ücret artmaz.

Bu ülkede adaleti, orduyu ve iç işlerini Fetö’ye emanet eden bu hükümettir. İktidar önce kendi içini temizlemeli. Davutoğlu’nun mal varlıklarının açıklanması teklifi bizce makul bir tekliftir. Bir itham varsa komisyon nezdinde araştırılabilir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here