Kargaşa Çıktı, Seçim İptal Oldu

0

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin (TSYD) dün yapılan Olağanüstü Genel Kurulu üyelerin oy verme işlemi sırasında yarattığı kargaşa ve olaylar nedeniyle Divan Başkanlığı tarafından iptal edildi.

Oğuz Tongsir başkanlığındaki mevcut yönetim iptal kararı sonrası toplanarak yeni bir Olağanüstü Genel Kurul tarihi belirledi. TSYD resmi internet sitesinden yapılan açıklamada üyeler Olağanüstü Genel Kurul toplantısına davet edilirken tarih ise 13 Aralık 2016 Salı olarak açıklandı.

Kendilerini Büyük TSYD Hareketi olarak isimlendiren diğer aday Naci Arkan destekçileri ise üyelere gönderdikleri mesaj ve maillerde “Yetki Divan Heyetindedir. Bunun dışında yapılacak açıklamalara itibar edilmemesi saygıyla rica olunur” ifadelerini kullandı.

TSYD’yi olağanüstü seçimli genel kurula, mevcut yönetim mi, yoksa iptal edilen olağanüstü genel kurulda seçilen divan heyetinin mi götüreceği konusunda hukukçular da ikiye bölündü.

Spor yazarları Derneği Levent tesislerinde tarafların hukukçuların katılımıyla bugün yapacağı toplantıda konunun açıklığa kavuşması bekleniyor.

Genel kurulun her anı gergin geçti

Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde üyelerin gösterdiği yüksek ilgi sonucu kayıtların uzaması nedeniyle gecikmeli olarak başlayan kongrede oldukça gergin sahneler yaşandı. Mevcut başkan Oğuz Tongsir yeniden aday olurken, kongredeki rakibi bir önceki eski Başkan Naci Arkan oldu.

Divan Başkanlığına her iki tarafta kendi adaylarını el kaldırma usulüne göre oy verdi, fakat yaklaşık 800 üyenin katıldığı oylamada oylar uzun süre sayılamadı. Her iki tarafın destekçileri de sık sık oylama ve yöntemleri için görüş belirtirken ortam sık sık gerildi ve divan heyeti seçimi bir türlü yapılamadı.

oguz
Oğuz Tongsir

Üyelerden birinin önerisi üzerine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü görevlerini yapan Mehmet Atalay her iki tarafında desteğiyle divan başkanlığına getirildi. Kongre gündemiyle ilgili önergeler alınırken ibra konusunda sert tartışmalar çıktı. Oğuz Tongsir başkanlığındaki yönetim olağanüstü genel kurulun gündeminde sadece seçim maddesi olduğu gerekçesiyle itirazını bildirdi. Naci Arkan’ı destekleyen üyeler ise mevcut yönetimin ibra edilmesi gerektiğini ve oylama yapılmasını istedi. Çıkan sert tartışmaların ardından ibra konusu bir sonraki genel kurula bırakıldı.

TURKIYE SPOR YAZARLARI DERNEGI'NIN (TSYD) HER YIL GELENEKSEL OLARAK DUZENLEDIGI 'SPORUN ZIRVESI' SEMINERININ 52'INCISI BASLADI. SEMINERIN ACILIS KONUSMASINI TSYD GENEL BASKANI NACI ARKAN YAPTI.(FOTO:TOLGA YILDIRIM/ANTALYA-DHA)
Naci Arkan

Başkan adayları konuşma sırası konusunda anlaşamayınca tartışmalar yeniden alevlendi, divan başkanlığı sorunu kura ile çözdü, Başkan adayı Naci Arkan’ın ardından diğer aday Oğuz Tongsir konuşmasını yaparken salonda yeniden gerginlikler yaşandı. Divan başkanı taşkınlık yapan Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Er’i güvenlik görevlileri marifetiyle dışarı davet etti.

Kongrenin başlangıcından 6 saat sonra oylamaya geçildi, bu sırada çok sayıda üye oy kullanmak için sandıkların bulunduğu sahneye yöneldi. Divan başkanlığı ve sandıkların bulunduğu alanda izdiham yaşandı. Güvenlik görevlileri ile üyeler arasında itiş kakış ve sözlü tartışmalar yaşanınca divan başkanı Mehmet Atalay sık sık üyeleri sahneye boşalmaları konusunda uyardı. Uyarılara rağmen sandık başındaki kargaşa sona ermeyince Divan Başkanı Mehmet Atalay seçimi iptal ettiğini açıkladı. Gerginlik artınca salona polis çağrıldı. Her iki başkan adayı ve avukatlarla bir toplantı yapan Divan Başkanı Mehmet Atalay, divan üyeleri Turgut Koloğlugil ve Serdar Sevim iptal kararını tutanak altına aldılar.

Oğuz Tongsir yönetiminden yeni tarih

Oğuz Tongsir başkanlığındaki mevcut yönetim iptal kararı sonrası toplanarak yeni bir Olağanüstü Genel Kurul tarihi belirledi. TSYD resmi internet sitesinden “Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına çağrı başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi.

“Türkiye Spor Yazarları ve Spor Kulübü  Derneği  Genel  Merkezinin 15 Kasım 2016 Salı günü yapılan Olağanüstü Genel Kurul toplantısı divan başkanı tarafından iptal edilmiştir. Bunun üzerine toplanan TSYD Genel Merkez Yönetim Kurulu kanunların verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Genel Kurul Toplantısını aşağıdaki gündemi görüşmek üzere 6 Aralık 2016 Salı günü  saat 10.00’da Mustafa Kemal Kültür Merkezi Attila İlhan Salonu Uğur Mumcu Caddesi N:8 Akatlar Beşiktaş  İstanbul adresinde yapılacaktır. Gerekli  çoğunluk sağlanmadığı takdirde, ikinci toplantı  çoğunluğa bakılmaksızın 13 Aralık 2016  Salı günü  aynı yer ve saatte aşağıdaki gündemi görüşmek üzere toplanacaktır.

Olağanüstü Genel Kurulumuza katılımınızı bekler sevgi ve saygılarımızı sunarız.”

Naci Arkan destekçileri karşı atakta

Büyük TSYD Hareketi olarak isimlendirilen aday Naci Arkan destekçileri ise TSYD yönetimin seçim tarihi belirleme hamlesine karşılık üyelere gönderdikleri mesaj ve maillerde “Yetki Divan Heyetindedir. Bunun dışında yapılacak açıklamalara itibar edilmemesi saygıyla rica olunur” ifadelerini kullandı.

Gönderilen mesajlarda şöyle denildi  “Sevgili Üyelerimiz Olağanüstü Genel Kurulumuz oy kullanma sırasındaki usulsüzlükler ve sandık güvenliğinin sağlanmasının mümkün olmaması nedeniyle Divan Kurulunca iptal edilmiştir. Divan Heyeti, yarın (bugün) yapacağı toplantıda bundan sonraki süreç ile ilgili kararını verecektir. Yetki Divan Heyetindedir. Bunun dışında yapılacak açıklamalara itibar edilmemesi saygıyla rica olunur. Büyük TSYD Hareketi”

Spor yazarları Derneği Genel Merkezi Levent tesislerinde tarafların Divan heyeti ve hukukçuların katılımıyla bugün yapacağı toplantıda konunun açıklığa kavuşması bekleniyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here