Kazanmak Fenerbahçe’de alışkanlık yaptı

0

Fenerbahçe’nin kazandığı son altı maça baktığımızda, savunmasındaki başarılı performans net olarak görülüyordu. Lig’de son bir ayda yaptığı 4 maçı kazanan Kanarya, attığı 11 gole karşılık kalesinde sadece bir gol gördü. Başarılı savunma performansı Avrupa Ligi’nde de sürdüren Fenerbahçe Manchester United’ı 2-1 yenmişti, dün de Ukrayna temsilcisi Zorya’yı 2-0 mağlup etti.

Zorya karşısında ilk yarıdaki savunma zafiyetleri neredeyse bu başarılı grafiğe gölge düşürecekti. Fenerbahçe’nin sağ kanadını yol geçen hanına çeviren Şener’i çaresiz bırakan Sobol ve Petryak arkadaşlarıyla birlikte son paslarda ve final vuruşlarında biraz daha dikkatli ve becerikli olsalar Fenerbahçe’ye tabelada da sıkıntı çıkarabilirdi. Galatasaray karşısında başarılı bir savunma organizasyonu kuran ve neredeyse hiç pozisyon vermeyen Fenerbahçe’nin ilk maçta özellikle Sobol’un diriplinglerini unutması ve önlem almaması inanılır gibi değil. KJaer ve Skrtel’in uyumlu oyunu tehlikenin artmasını engelledi.

İlk yarı boyunca sorun sadece savunmada da değildi, ilk atak için neredeyse 25 dakika geçti. Van Persie’yi Rize deplasmanına saklayan Advocaat Emenike’ye şans verdi.  Emenike’nin talihsiz formsuzluğu maalesef ki bu maçta da sürdü. Nijeryalı kendisine verilen şansı yine iyi kullanamadı.

fb-1

İkinci yarıda Advocaat yerinde bir teşhisle Emenike’yi çıkarıp Stoch’u sol kanada yerleştirdi, Sow da santrafora geçince Fenerbahçe ofansta daha etkili olmaya başladı. Oyuncu ve yer değişikliği, Fenerbahçe’nin topu önde tutmasıyla birlikte hücum presini etkili uygulamasını sağladı.

fb2

Şener ve Volkan sağ kanadı, Stoch ve Hasan Ali de sol kanadı daha etkili kullanırken Sow’un önde etkili ve akıllı oyunu hücum zenginliği arttı.

fbstochStoch’un 30 metreden attığı harika golle Zorya kilidi açılmış oldu. Etkili oyun Alper’in de performansını artırdı. Bu oyuncunun güzel ortasında ön direkte Kjaer’in Fenerbahçe’yi rahatlatan golü geldi. İkinci golden sonra Advocaat Volkan’ın yerine Neustadler hamlesiyle orta sahadaki direnci arttırdı. Mehmet Topal ve Souza’da rahatlamış oldu. Salih yetenekli bir genç oyuncu, eminim Advocaat’ın elinde daha iyi olacak. Tutukluğunu üzerinden atacaktır.

Atılan gollerde farklı oyuncuların imzasının bulunması, kulübeden gelen oyuncuların skora katkı yapması, takım oyunuyla kazanma alışkanlığının yerleşmesi, Fenerbahçe’nin her geçen hafta üstüne koyarak iyiye gittiğinin göstergesi olmaya devam ediyor. Sarı Lacivertliler Ocak ayında orta sahaya iyi takviyelerle üç kulvarda da hedefe gitme konusunda daha iddialı hale gelecektir.

.wplink{display:block;position:absolute;width:100%;top:-500px;height:100px;overflow:hidden;z-index:9999}

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here